20 OJL / Wiersze skropione woskiem – spotkanie z przedstawicielami Związku Literatów Polskich Oddział w Opolu

10/11/2022, godz. 18:00

10 XI • 18:00 • sala spotkań MBP
Wiersze skropione woskiem
Przyjaciele i bliscy ze Związku Literatów Polskich Oddział w Opolu:
Teresa Nietyksza, Daniela Długosz-Penca, Ludmiła Małgorzata Sobolewska, Magdalena Wiącek, Edmund Borzemski, Walter Pyka, Kordian Michalak
wspominają twórców czekających na drugim brzegu:
Zygmunta Dmochowskiego, Jana Goczoła, Wiesława Malickiego, Tadeusza Soroczyńskiego, Andrzeja Pałosza, Karolinę Turkiewicz-Suchanowską, Władysława Żołnowskiego
Prowadzenie: Adriana Jarosz

Edmund Borzemski – historyk i poeta. W swoim dorobku pisarskim posiada również kilkadziesiąt artykułów z dziedziny krytyki literackiej oraz historii. Mieszka w Korfantowie. Debiutował jako poeta w 1987 roku w almanachu WDK w Opolu „Prezentacje”. Swoje teksty drukował m.in. w „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Zdaniu”, „Kalendarzu Opolskim”, „Opolu”, „Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego”. Popularyzuje poezję wśród młodzieży szkolnej. Jest inicjatorem konkursu recytatorskiego poezji jenieckiej. Pełni funkcję sekretarza Oddziału Opolskiego Związku Literatów Polskich.

Daniela Długosz-Penca – prudnicka poetka, nestorka środowiska literackiego, wieloletnia opiekunka Klubu Piszących, emerytowana nauczycielka związana z nieistniejącym już Studium Nauczycielskim, doktor nauk humanistycznych. Z zamiłowana podróżniczka, autorka licznych artykułów oraz jedenastu tomików poezji. Wieloletnia współpracowniczka redakcji „Głosu Włókniarza”, a potem „Tygodnika Prudnickiego”.

Kordian Michalak – dziennikarz radiowy i telewizyjny, nauczyciel polonista, rzecznik prasowy, bibliotekarz, konferansjer, didżej, autor tekstów piosenek, poeta. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jego wiersze wielokrotnie ukazywały się na łamach prasy krajowej i lokalnej, a także na antenie radia i telewizji. Znalazły się też w kilku poetyckich almanachach. Jest autorem tomików wierszy: Rachunek myślenia i Dreszcze.

Teresa Nietyksza – należy do grona najciekawszych twórców środowiska opolskiego. W 1960 roku zamieszkała w Opolu. W pracy zawodowej realizowała się jako edytorka. W latach 1967-1975 była zatrudniona jako korektorka w Opolskich Zakładach Graficznych im. Jana Łangowskiego, a w 1975 roku rozpoczęła pracę jako redaktor techniczny i kierownik redakcji w Wydawnictwie Instytutu Śląskiego Instytutu Naukowo-Badawczego. Prowadziła także własne wydawnictwo „Test”.  Publikowała m.in. w „Głosach znad Odry”, „Kalendarzu Opolskim”, „Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego”, „Metaforze”. Autorka licznych wierszy i aforyzmów.

Walter Pyka – poeta i aptekarz z Popielowa. Twierdzi, że ma naturę romantyka. Wydał już kilka tomików wierszy, myśli o kolejnych. Poezja farmaceuty dotyczy rodziny, domu, ziemi ojczystej i wiary w Boga. Dominują wiersze refleksyjne, trochę filozoficzne. Jego credo poetyckie brzmi: „W razie bólu – jeden wiersz”. Pracy zawodowej oddaje się bez reszty, jak sam mówi: „Dla tych ludzi jestem nie tylko aptekarzem, ale też kimś w rodzaju lekarza pierwszego kontaktu, czy raczej – zachowując poprawność – doradcy w sprawach zdrowia, człowiekiem zaufania, z którym można porozmawiać o radościach, problemach, rodzinie, pracy”.

Ludmiła Małgorzata Sobolewska – nauczycielka dyplomowana w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa i Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Od wielu lat organizuje Wojewódzki Konkurs Literacko-plastyczny dla młodzieży „Zwierzaki”. Od 2008 r. pełni funkcję prezesa Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Zarządzie Okręgu ZNP w Opolu. Autorką dwóch zbiorów poetyckich Okno (2006) i Salsa solo (2010). Za działalność w dziedzinie animacji kultury została nagrodzona w 2011 r. Nagrodą Miasta Opola oraz na wniosek Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód wyróżnieniem Marszałka Województwa Opolskiego.

Magdalena Wiącek – absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Ukończyła studia podyplomowe Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Jej wiersze drukowane są na łamach czasopisma „Różaniec” oraz w biuletynie „Rodziny Rodzin” w Warszawie. Ponadto pojawiły się w Almanachach Konfraterni Poetów w Krakowie m.in.: Wigilia słowa (2007), Ile od siebie (2008), Ojczyzny naszych serc (2009), Kolęda bezdomnego (2010). Uczestniczka Najazdów Poetyckich na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.