Wczytuję mapę...

20 OJL / Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz w rozmowie o książce „Ślepak” Jadwigi Stańczakowej

Data i godzina wydarzenia
04/11/2022, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

20 OJL / Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz w rozmowie o książce „Ślepak” Jadwigi Stańczakowej

18:00 • sala spotkań MBP
{Rok Białoszewskiego}
Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz
w rozmowie o książce Ślepak Jadwigi Stańczakowej

Coraz bledszy, niknący świat i tylko światło, które przedostaje się przez codzienną ciemność, przypominając czas, gdy rzeczywistość była jeszcze widzialna. Taki był każdy kolejny dzień Jadwigi Stańczakowej, ociemniałej poetki, pisarki i dziennikarki, przyjaciółki Mirona Białoszewskiego prowadzącej jego nieformalny sekretariat.

„Siedzę w fotelu od medytacji z brajlowską księgą na kolanach. Zegar, stary pająk, snuje po mieszkaniu siatkę ciszy. Nagle trzask – jakby coś grzmotnęło o podłogę. Co? Gdzie? Sprawdzam. Nic nie spadło. Wracam na fotel. To znak – myślę – na pewno znak”.

„Ślepak” to jej opowieść spisana już po utracie wzroku, w której historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009). Zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Do jej publikacji należą: Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam (2012, 2016); Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020); Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz (2021 – wspólnie z Anną Dziewit-Meller).

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (gdzie prowadzi poświęconą poezji rubrykę „Moi mistrzowie”), autor kilku książek-wywiadów (ostatnio rozmowy z Wojciechem Waglewskim Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe), biografii Tischner oraz książek dla dzieci Bajki Misia Fisia i Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień. Chętnie współpracuje z muzykami rockowymi, wystąpił na płycie zespołu Fisz Emade Drony, pojawia się też jako gość na koncertach tej grupy. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za książkę poetycką Pełne morze (2007), dwukrotnie nominowany do Nagrody „Nike” (2002 i 2007). Był też nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (za tom Polskie znaki) oraz dwukrotnie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (za tomy Echa i Druga ręka).

Jadwiga Stańczakowa (1919–1996) – ociemniała poetka, pisarka i dziennikarka żydowskiego pochodzenia, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Od czasów szkolnych zmagała się z chorobą oczu, która doprowadziła do utraty wzroku. Zadebiutowała książkowo w 1979 roku tomikiem wierszy Niewidoma, wcześniej jej teksty ukazywały się na łamach prasy.