Wczytuję mapę...

2. Festiwal Książki w MBP

Data i godzina wydarzenia
02/06/2017, godz. 10:00 - 04/06/2017

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Spotkanie

2. Festiwal Książki w MBP

2. Festiwal Książki 2017

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

2-4 czerwca 2017

 

PROGRAM: 

 

2 czerwca 2017 r. (piątek)

 

  • 10.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie dla dzieci z Martą Fox

Marta Fox –  poetka, pisarka, eseistka. Wydała 40 książek (powieści, opowiadania, poezja, eseje). Przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej pisarstwo skupione jest wokół zagadnień, które wymagają rewizji postawy życiowej, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Marta Fox nie moralizuje, ale widać w jej powieściach wyraźny krąg wartości. Jej powieści charakteryzują się głębią psychologiczną i świetnie przedstawiają obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży. Młodzieżowe powieści Marty Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych.

Od niedawna Marta Fox tworzy również dla dzieci.  Przybij piątkę, Zielona Nikola oraz Bartek Wścieklica to pełne mądrości i humoru interaktywne książki. Każdą z nich mały czytelnik może współtworzyć z autorką, znajdując miejsce na swoje zapiski i notatki.

Seria jest z powodzeniem wykorzystywana przez pedagogów podczas godzin wychowawczych i lekcji etyki, jako inspiracja do rozmowy o rzeczach ważnych dla rozwoju emocjonalnego dzieci.

  • 10.00, Hol MBP

Warsztaty plastyczne dla dzieci z Agnieszką Antoniewicz (wyd. Nasza Księgarnia)

 

Agnieszka Antoniewicz – ilustratorka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Współpracuje z dwutygodnikiem dla dzieci „Świerszczyk”. W ilustracji wykorzystuje tradycyjne techniki rysunkowe oraz programy graficzne. Uwielbia podróżować. W wolnych chwilach jeździ na rolkach.

Dla wydawnictwa Nasza Księgarnia zilustrowała: Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta, M. Brykczyńskiego; Księżniczki. Rysuj, zgaduj, koloruj, Syrenki. Rysuj, zgaduj, koloruj,, Superchłopaki. Rysuj, zgaduj, koloruj i Zula i porwanie Kropka Nataszy Sochy.

  • 12.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Warsztaty poetyckie z Jackiem Podsiadłą

 

Jacek Podsiadło, znakomity poeta, prozaik, felietonista, a incydentalnie tłumacz, zaprasza na warsztaty poetyckie wszystkich młodych ludzi, którzy chcą podpatrzeć warsztat poetyckiego Mistrza. Poeta opowie o ważności lektury innych autorów, która uczy pokory i pozwala oswoić inne dykcje, podzieli się z zebranymi warsztatowymi wskazówkami, które spowodują, że wiersze zostaną pozbawione miejsc wątpliwych oraz wprowadzi uczestników w arkana myślenia o wierszu w sposób podmiotowy i domagający się ciągłej aktywności poznawczej. Jacek Podsiadło będzie chciał obalić mity i nieporozumienia narosłe wokół instytucji wiersza, oraz zwrócić uwagę na najczęściej pojawiające się błędy w juweniliach młodych autorów.

  • 17.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie z Krystyną Mirek

Prowadzenie: Małgorzata Lis-Skupińska

Krystyna Mirek – pisarka, autorka książek obyczajowych, mama czwórki dzieci, trzech dorastających córek i jednego małego synka. Na swoim koncie ma 8 książek, z których cztery ukazały się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl. Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Pisze książki obyczajowe mocno osadzone w realiach życia. Fabuła nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Autorka zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia.

 

  • 18.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Historia złego chłopca. Świadomość, szczęście, pasja

Spotkanie z DJ Adamusem (Adam Jaworski)

Prowadzeniem: Tomasz Bazan

DJ Adamus – polski producent i DJ, dziennikarz, politolog, publicysta i przedsiębiorca. Jest jednym z założycieli  projektu Wet Fingers, pracował nad oprawą muzyczną finału gali Fryderyki w 2013, współpracował z finalistką X-Faktor Adą Szulc. W 2013 roku został koordynatorem stowarzyszenia Europa Plus w województwie opolskim. Zajmował się oprawą muzyczną show Kuby Wojewódzkiego. Od 2014 roku DJ Adamus jest jurorem w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Historia złego chłopca. Świadomość, szczęście, pasja

Tytuł i okładka autobiografii bodaj najsłynniejszego didżeja w Polsce nie pozostawiają złudzeń odnośnie drogi, jaką przeszedł Adam Jaworski, lepiej znany jako DJ Adamus. Człowiek o dwóch obliczach? Jak każdy. To historia bez cenzury. W książce niczym w klubie alkohol leje się strumieniami, narkotyki są wszechobecne, a dziewczyny łatwe i szybkie. Autor przyznaje się do wszystkich „grzechów”, choć wcale ich nie żałuje. Bez ogródek i mocnymi słowami odziera polską scenę klubową z blichtru i kolorów.

Druga strona? Ma czterdzieści lat. Wytrzeźwiał, dojrzał i nie ma złudzeń. Wie, czym się rządzi rynek, ale nie goni za pieniędzmi. Zwolnił, bo zyskał świadomość tego, co się w życiu liczy. Jego pasją stały się podróże i kuchnia. Ale prowokuje jak zawsze…

3 czerwca 2017 r. (sobota)

 

  • 12.00, Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4

Sobota z Mamą i Tatą

 

„Głowa do góry! – warsztaty plastyczne dla dzieci z Pauliną Palusińską (wyd. Dwie Siostry)

Czy niebo musi być niebieskie? Jak wygląda o poranku, a jak w zimowe popołudnie? Sprawdźmy, co  można zobaczyć na jego tle leżąc brzuchem do góry. Wykorzystując różne narzędzia i techniki plastyczne stworzymy jedyne w swoim rodzaju portrety nieba w jego najróżniejszych odsłonach.  Warsztaty poprowadzi Urszula Palusińska, autorka książki Brzuchem do góry, dzięki której odkryjecie, jak bardzo ciekawym i zajmującym zajęciem może być nic-nie-robienie

Urszula Palusińska – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. Twórczyni filmów animowanych i ilustratorka. Książka Majn Alef Bejs z ilustracjami jej autorstwa zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction oraz wyróżnienia na biennale ilustracji w Lizbonie i w konkursie Książka Roku polskiej sekcji IBBY. Autorka filmów Coś w tym gatunku oraz Nie ma to jak w kinie. Jest autorką wydanej przez wyd. Dwie Siostry książki Brzuchem do góry

Brzuchem do góry – zaskakująca książka obrazkowa dla wszystkich, którzy tęsknią za latem, leniuchowaniem i patrzeniem w niebo Jest gorący dzień w samym środku wakacji. Słońce świeci bez przerwy. Nikomu się nie śpieszy. Każdy by tylko leżał do góry brzuchem i patrzył w niebo. Ciekawe, co oni tam widzą? Ta pomysłowa, przepełniona wakacyjną atmosferą książka, pokaże wam, jak zaskakująco może wyglądać świat oglądany z bardzo leniwej perspektywy.

  • 17.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4,

Spotkanie z Jackiem Podsiadłą

Prowadzenie: Paweł Próchniak

Jacek Podsiadło –  poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. W swojej twórczości rejestruje i lirycznie przetwarza treści codziennego doświadczenia, afirmuje prywatność i autentyzm, głosi sceptycyzm i dystans w stosunku do instytucji i rytuałów życia publicznego. Jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Czesława Miłosza (2000), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2015) oraz „Silesiusa” (2015) za całokształt twórczości. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike. W 2015 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Opola. Od 1993 do 2008 roku prowadził audycję „Studnia” w Radiu Opole. Od 2009 roku prowadzi własne Domowe Radio „Studnia” w Internecie. W latach 2000-2007 był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Ostatnio wydał książki „ Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynacki” (2015) oraz Włos Bregueta, który został wyróżniony Nagrodą Poetycką Silesius za najlepszą książkę poetycką 2016 roku.

 

„Wiersze. Wszystkie” –  „W swoim długim życiu wydałem, jeśli dobrze liczę, dwadzieścia trzy tomiki wierszy. To dużo, nawet jeśli się pamięta, że tomik to nie tom. Za każdym razem pragnąłem wydać książkę niezwykłą. Było to trudne do osiągnięcia, ale ileż satysfakcji dawały same starania! Jedną z naturalnych przeszkód stanowiło utrzymanie się w stanie „gotowości do niezwykłości”, kiedy już oswoiłem się z rolą poety i sam fakt przygotowywania książki do druku nie wystarczał za podnietę do wydawniczych wyczynów. W poszukiwaniu odpowiedniego nastawienia zdarzało mi się wówczas wracać pamięcią do końca lat 80. dwudziestego wieku, kiedy przepisywałem swoje wiersze na maszynie, składałem w zeszyty i powielałem w kilkudziesięciu egzemplarzach. Była to sytuacja najczystsza, między mną a czytelnikiem nie było żadnego pośrednika. Teraz odnajduję ten stan ducha, będąc jednocześnie autorem i wydawcą zawartych tu wierszy. I znowu cieszy mnie, że wszystkie egzemplarze niniejszego wydania przeszły przez moje ręce, w znaczeniu jak najbardziej dosłownym. Na dowód na to, że tak jest, dołączam do każdego autograf jakiegoś wierszyka. Nie traktujcie tego gestu jako nadzwyczajnego daru, mam tych papierków dużo. A uciechę mam jak dziewczę dokładające do paczki wysyłanej nieznanemu żołnierzowi na front coś osobistego, wstążkę, podwiązkę lub zdechłego chomika”.

– Jacek Podsiadło

4 czerwca 2017 r. (niedziela)

 

  • 10.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Warsztaty kryminału na żywo z Bartłomiejem Basiurą

 

Bartłomiej Basiura –  ur. w 1991 roku w Knurowie. Mieszkaniec niewielkiej miejscowości w województwie śląskim – Ornontowic, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, aktualnie student czwartego roku prawa w Krakowie. Jest autorem trzech kryminałów: Hipnozy, Ucznia Carpzova oraz Zamkniętej Prawdy. Pisanie jest dla niego przede wszystkim pasją. Każda kolejna książka to ogromna dawka satysfakcji. Kryminalna tematyka jego powieści, wątki filozoficzne oraz umiejętne wprowadzanie bieżących tematów społecznych tworzy barwną akcję i trzyma w napięciu do samego końca.

 

  • SPOTKANIE Z TADEUSZEM WOŹNIAKIEM ODWOŁANE

17.30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zegarmistrz światła – Tadeusz Woźniak w rozmowie z Witoldem Górką

Spotkanie z Tadeuszem Woźniakiem

 

  • 18.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Biel. Notatki z Afryki

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

 

Marcin Kydryński –  polski dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf. Nieprzerwanie od 2001 roku prowadzi w Programie Trzecim Polskiego Radia audycję Siesta. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym festiwalu Jazz Jamboree. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Siesta Festival. Z aparatem odwiedził Zanzibar, Etiopię, Kenię, Sudan i afrykańskie pustynie. Jest pierwszym polskim fotografem, który miał własny reportaż z międzynarodową okładką w National Geographic.

Biel. Notatki z Afryki – opowieści Marcina Kydryńskiego o Afryce to zapis wielu podróży, które autor odbywał przez ponad dwadzieścia lat. Opis wrażeń i wspomnień białego człowieka na Czarnym Lądzie uzupełniają wyjątkowe zdjęcia pokazujące Afrykę oczami autora. Kydryński wyznaje: „Jeśli poczują się Państwo poirytowani, że jest to książka zbyt osobista, intymna, że nie przypomina niczego, co już znacie, to może dobrze. Tylko tak mogło być. Jeżeli ktoś nazwie ją albumem fotograficznym, sprawi mi przyjemność. Gdy uzna, że to książka o Afryce, nie będę się spierał. Na nieprzyjemny zarzut, że jest w istocie autobiografią, nie będę umiał odpowiedzieć, zażenowany, przyłapany na gorącym uczynku. Sam myślę o Bieli jak o notatkach na marginesach książek, które zawsze mam ze sobą w podróży, bo lubię rozmawiać ze znacznie mądrzejszymi od siebie”.

Szczegółowy program: www.festiwalksiazki.pl