17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

Zalogowani do czytania

7-23 kwietnia 2021 roku

• 7 kwietnia | Facebook MBP
    114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej)

Wystawa prezentuje ponad sto okładek książek polskich artystów plastyków. Projekt wystawy skierowany jest do szerokiej grupy odbiorów i zakłada popularyzację wiedzy na temat polskiej ilustracji z lat 1950-1980. Integralną częścią wystawy są pudełka – memories boxes – które multiplikują sferę skojarzeń z daną publikacją. Ozdobione autorską grafiką, wypełnione różnymi przedmiotami pudełka mają poszerzyć percepcję odbiorcy, dając możliwość poznania na zupełne innym poziomie.

Na tropie grochu… Baśnie Andersena po trochu

W pewien wieczór, w bibliotece, dochodzi do tajemniczej kradzieży. Podejrzanymi stają się postacie z opowieści Andersena. Czy uda się odnaleźć sprawcę? Czy poznamy tajemnicę zniknięcia? Zapraszamy do przygody, w której komisarz wraz ze swoim pomocnikiem będą wśród baśni, po trochu na tropie grochu. Materiał przygotowany przez Fundację „Dr Clown”.

Test sprawdzający wiedzę na temat życia i twórczości baśniopisarza.

• 9-23 kwietnia | Wypożyczalnia dla Dzieci MBP, ul. Minorytów 4
    Czy książki dla dzieci mogą nas zaskoczyć?

Zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych połączone ze zwiedzaniem wystawy 114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej). Podczas zajęć najmłodsi poznają literaturę klasyczną w nowej odsłownie, a także zobaczą niemało książek interaktywnych, które z pewnością pobudzą ich wyobraźnię.

Aby wziąć udział w zajęciach należy się umówić. Kontakt: Wypożyczalnia dla Dzieci, tel. 77 454 80 30 w. 201

• 7-16 kwietnia | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy MBP, plac Kopernika 10
    „Rozczytane wzgórze i jego podnóże”

Zabawa terenowa dla dzieci. W dniach 7-16 kwietnia odwiedź Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
i wypożycz książkę z tajemniczym listem. W nim znajdziesz dalsze wskazówki do zabawy oraz mapę.

W dobie dzisiejszych wydarzeń nawet dzieci czują, że nasz świat w jednej chwili stanął na głowie, wszystko wygląda inaczej niż kiedyś. Czy w książkach również odnajdziemy opis świata na opak? Na to pytanie odpowiemy podczas wspólnego czytania oraz zabawy plastycznej, następnie sprawdzimy jak dzieci wyobrażają sobie świat na opak. Z prac dzieci w Wypożyczalni dla Dzieci powstanie wystawa – „Świat na opak”. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

Mediateczny podcast Young Adult i New Adult – literatura nie tylko dla młodzieży.

Film prezentujący historię baśni arabskich, chińskich i indiańskich, połączony z quizem multimedialnym.

• 17 kwietnia | 17:00 | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy MBP, plac Kopernika 10
    Podwieczorek z Andersenem

Finał gry „Rozczytane wzgórze i jego podnóże” w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym. Obowiązują imienne zaproszenia, które można otrzymać po rozwiązaniu wszystkich zagadek z zabawy terenowej.

Film prezentujący historię baśni i legend polskich, połączony z quizem multimedialnym.

• 19-23 kwietnia | Instagram Mediateki (mediateka_mbp_opole)
    YAka to książka?

Mediateczny konkurs ze znajomości książek, filmów i komiksów młodzieżowych.

Zgubiliście kiedyś rękawiczkę? Zastanawialiście się, co się z nią potem stało? Do czego może służyć pięciopalczasta rękawiczka, a do czego zupełnie się nie nadaje? Jak ważna stała się rękawiczka w ostatnim czasie? Odpowiemy na te pytania podczas wspólnego czytania oraz zabawy plastycznej.

Lektura baśni duńskiego pisarza z autorskimi ilustracjami Haliny Fleger.

• 23 kwietnia | 20:00 | Facebook MBP
    Noc z Andersenem – odsłona II

Dzielny ołowiany żołnierzyk

Aktorzy z Teatru Lalki i Aktora w Opolu zainscenizują jedną z najbardziej znanych baśni Hansa Chrystiana Andersena.