Wczytuję mapę...

16. FESTIWAL FILMOWY OPOLSKIE LAMY

Data i godzina wydarzenia
04/10/2018, godz. 00:00 - 11/10/2018

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Film

16. FESTIWAL FILMOWY OPOLSKIE LAMY

16. FESTIWAL FILMOWY OPOLSKIE LAMY

 

04.10.2018 / CZWARTEK / 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Dni przemiany
reż. T. Jurkiewicz / Polska 2018 / 50 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z reżyserem

Frydrychowice to rolnicza wieś w gminie Wieprz niedaleko Krakowa. Życie płynie tu spokojnym rytmem. 50-letni Krzysztof Szczur wiedzie uporządkowane życie szkolnego konserwatora. Proboszcz Józef przygotowuje się do udziału w turnieju tenisa ziemnego. Pani Zosia z otwartym sercem oczekuje przybycia do Polski Ojca Świętego Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży. Chce przeżyć wizytę papieża na polskiej ziemi, być może ostatni raz w życiu.

Krzysztof zostaje wybrany przewodniczącym lokalnego komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wraz z całą społecznością wsi musi poradzić sobie z zakwaterowaniem kilkuset Brazylijczyków i Francuzów w lokalnej szkole i prywatnych domach. Wszyscy pragną, aby pielgrzymi czuli się tu jak najlepiej. Na przeszkodzie stają brak znajomości języka, problemy organizacyjne i ciągłe zmiany harmonogramu przyjazdów. Dochodzą do tego nieporozumienia kulturowe. Kamera skupia się na zapleczu Światowych Dni Młodzieży opowiadając o tej stronie wydarzenia, do której nie dotarły oficjalne media, szukając autentycznych więzi, które narodziły się pomiędzy pielgrzymami, a ich gospodarzami. Tematem tego pełnego humoru obserwacyjnego filmu jest zderzenie kultur, ale i międzyludzka solidarność niezależna od języka, koloru skóry i kraju urodzenia.

 

 

05.10.2018 / PIĄTEK / 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Najbrzydszy samochód świata
reż. G. Szczepaniak / Polska 2017 / 46 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z reżyserem

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

 

 

06.10.2018 / SOBOTA / 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Notatki z życia. Edward Żebrowski
reż. M. Zmarz-Koczanowicz / Polska 2017 / 75 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z reżyserką

Film opowiada o życiu i twórczości jednego z najciekawszych polskich reżyserów filmowych, który zmarł w 2014 roku. Odnalezione po jego śmierci notatki posłużyły autorom filmu jako pretekst do opowiedzenia o fenomenie jego osobowości, która fascynowała wielu mu współczesnych jak również jego młodych studentów. Opowiadają o nim między innymi: Małgorzata Jaworska, Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland, Agnieszka Smoczyńska, Michał Komar, Michał Klinger i Herbert Distel.

 

 

08.10.2018 / PONIEDZIAŁEK / 19:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Wieża. Jasny Dzień
reż. J. Szelc / Polska 2017/ 106 min.

Cykl: Panorama Kina Polskiego

Po filmie spotkanie z spotkanie z aktorkami: A. Krotoska i M. Szczerbowska

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. Tuż przed pierwszą komunią świętą Niny odwiedzają je brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle przed sześcioma laty. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i zgodę sióstr, co jeszcze potęguje frustrację Muli. Kobieta postanawia wyrzucić siostrę z domu. Mimo to w dniu komunii Niny dochodzi do pojednania. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła…

 

 

09.10.2018 / WTOREK / 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Opera o Polsce
reż. P. Stasik / Polska 2016 / 41 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z reżyserem

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

 

 

 

10.10.2018 / ŚRODA / 19:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Miłość i puste słowa
reż. M. Imielska / Polska 2018 / 77 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z głównym bohaterem Adamem Piątkowskim

Pełnometrażowy film dokumentalny o zmaganiu się z chorobą Alzheimera.

Opowieść o Adamie i Wandzie. Są małżeństwem od blisko czterdziestu lat, nie tylko kochającym się, ale także bardzo zaprzyjaźnionym. Przez całe swoje życie byli dla siebie całym światem. Dziś on jest zdrowy, ona cierpi na chorobę Alzheimera. Punktem wyjścia dla opowiadanej historii jest obrazowe badanie rezonansem magnetycznym, które potwierdza u Wandy gwałtowny rozwój choroby. Wszystkie kolejne, opisywane przez nas wydarzenia są związane z opieką, jaką Adam otacza żonę.

 

 

 

11.10.2018 / CZWARTEK / 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 / wstęp wolny

Universam grochów
reż. Tomasz Knittel / Polska 2018 / 39 min.

Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Po filmie spotkanie z reżyserem

Uniwersam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Przez lata swojej świetności Uniwersam stanowił centrum życia handlowego i społecznego prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec 2016 roku, po prawie 40 latach warszawski kultowy dom handlowy został zburzony.

Film Tomasza Knittla pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. „UNIVERSAM GROCHÓW” dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.