Wczytuję mapę...

110. rocznica urodzin Karola Musioła

Data i godzina wydarzenia
27/10/2015, godz. 17:30

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

110. rocznica urodzin Karola Musioła

110. rocznica urodzin Karola Musioła – współzałożyciela Festiwalu Polskiej Piosenki

27 października 2015 (wtorek), godz. 17.30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Program:

– Występ zespołu CAMERTON, który wykona utwór Czy Karol Musioł?, nagrodzony w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Opola i wykonany podczas koncertu gwiazd XVI Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

– Jak zrodził się Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu – fragmenty wspomnień Jerzego Grygolunasa przeczytają:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola

Jarosław Wasik – Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Elżbieta Kampa – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

– Przekazanie archiwalnych dokumentów do Muzeum Polskiej Piosenki przez Towarzystwo Przyjaciół Opola

 

„Niezapomniany „Papa Musioł”, prawdziwy gospodarz Opola, założyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola, autor pomysłu organizacji „Dni Opola” oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, Klubu TPO, znanego dziś powszechnie jako „Musiołówka”.

Urodził się w październiku 1905 r. w Biertułtowach, pod Rybnikiem. Do Opola przyjechał w 1952 r., by objąć stanowisko przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Pełnił tę funkcję przez 13 lat, aż do odejścia na emeryturę. Ten właśnie okres był dla „Papy Musioła” i Opola niezwykły. Przyniósł mu wiele satysfakcji, popularność w kraju i zagranicą. Nasze miasto natomiast, dzięki jego staraniom i energii, szybko powstało z gruzów.

Karol Musioł za swoją aktywność zawodową oraz osobistą pasję, z jaką podchodził do spraw Opola i jego mieszkańców, uhonorowany został wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Zmarł 21 marca 1983 r.”

Stanisław Sławomir Nicieja
Miejski Biuletyn Informacyjny

 

„Musioł w dniach poprzedzających festiwal nie tylko zabiegał o kwiaty. Zabiegał przede wszystkim o amfiteatr: być albo nie być festiwalu. Przyrzeczenia danego w czasie wstępnej rozmowy na temat ewentualnego festiwalu dotrzymał…

 19 czerwca 1963 roku o godzinie 20-tej Karol Musioł wystąpił z pierwszym inauguracyjnym przemówieniem, zakończonym historycznymi w dziejach polskiej kultury masowej a zarazem w dziejach Opola słowami:

 – Uważam pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu za otwarty!”

 Zbigniew Zielonka
Papa Musioł