Filia nr 14

ul. Wodociągowa 4
45-221 Opole

tel. 77 541 42 08

e-mail: filia14@mbp.opole.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek
nieczynne

wtorek
12:00 – 15:30

środa
nieczynne

czwartek
12:00 – 15:30

piątek
nieczynne

sobota
nieczynne

Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu jest małą placówką działającą przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym im. św. Jadwigi w Opolu. To biblioteka wewnątrzszpitalna, ciesząca się dużym zainteresowaniem zarówno pacjentów oddziałów psychiatrycznych jak i neurologicznych oraz personelu szpitala. Wśród czytelników naszej placówki są również pacjenci wyczekujący w przychodni lekarskiej, a także osoby odwiedzające naszych pacjentów.

W naszym księgozbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. Staramy się w miarę możliwości wyposażać bibliotekę  w  bestsellery i ciekawe nowości zarówno z literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Naszym celem jest rozbudowywanie działu z literaturą z zakresu psychologii i psychiatrii. Oprócz tego biblioteka posiada prenumeratę prasy. Z miesięczników proponujemy Zwierciadło, Sens, Poradnik Domowy, Żyjmy dłużej, Świat Kobiety oraz jeden tygodnik z najświeższymi informacjami z kraju i ze świata Przekrój.

W swoich zbiorach posiadamy wiele ciekawych poradników, książek które pomagają zrozumieć i zaakceptować chorobę psychiczną oraz pozycje wykorzystywane podczas terapii psychologicznej.

Nasza placówka jest jedyną biblioteką w Opolu, która regularnie prowadzi zajęcia z biblioterapii. Odbywają się one na wszystkich zamkniętych oddziałach psychiatrycznych (raz w tygodniu) oraz na Oddziale Dziennej Rehabilitacji Psychiatrycznej (co dwa tygodnie).

Biblioterapia cieszy się wśród pacjentów dużym zainteresowaniem. Poruszane tematy często dotyczą pacjentów w sposób bezpośredni. Zajęcia te pomagają im zrozumieć swoją sytuację oraz zaakceptować szpitalną rzeczywistość, a czasami po prostu się zrelaksować. Wśród omawianych tematów znajdują się m.in.:

Ja w relacjach z innymi. Czy inność nas drażni?

Zajęcia oparte na poezji ks. J. Twardowskiego

Akceptacja siebie = akceptacja innych? Szukamy pozytywnych skutków samoakceptacji.

Szymborska „W zatrzęsieniu”

Budujemy mosty zamiast murów. Sztuka pomagania i proszenia o pomoc.

Kozak, A. Pietrzak „W poszukiwaniu siebie – bajki terapeutyczne dla dorosłych”

Jak odnaleźć w życiu to co ważne?

Martin – Anielskie opowieści dla duszy.

Nadzieja matką chorych. Moim źródłem nadziei jest…

Asertywność wymogiem współczesności. Zapoznanie z prawami asertywności Towned.

Poruszamy wiele innych ciekawych tematów. Cyklicznie świętujemy z pacjentami: Światowy Dzień Życzliwości, Światowy Dzień Walki z Depresja, Światowy Dzień Osób z Chorobami Psychicznymi, Światowy Dzień Książki.

Filia nr 14 - Wydarzenia

  • W najbliższym czasie nie odbywają się tutaj żadne wydarzenia