Dział Informacji – Czytelnia

Minorytów, 4
45-017 Opole

II piętro

tel. 77 454 80 30, wew. 302
tel. 77 454 80 32, wew. 302
tel. 77 453 05 02, wew. 302
tel. 77 453 05 03, wew. 302

e-mail: czytelnia@mbp.opole.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek
12:00 – 19:30

wtorek
09:00 – 19:30

środa
09:00 – 19:30

czwartek
09:00 – 19:30

piątek
09:00 – 19:30

sobota
10:00 – 16:00

Dział mieści się przy ul. Minorytów 4 na II piętrze. W tej formie istnieje od 2011 roku, wyodrębnił się z Działu Informacji i Promocji MBP.

Zbiory Działu Informacji zapewniają Czytelnikom możliwość znalezienia materiałów z wielu dziedzin wiedzy. Udostępniamy bogaty księgozbiór podręczny, kartotekę zagadnieniową, katalogi online, druki ulotne, prasę z bieżącego roku. Udostępniamy także księgozbiór regionalny dotyczący Śląska Opolskiego oraz o Unii Europejskiej.

Księgozbiór Regionalny

Tu gromadzone są tu tytuły omawiające region Śląska, ze szczególnym wskazaniem na Śląsk Opolski. Zbiory zawierają publikacje dotyczące socjologii, edukacji, gospodarki, geografii regionu, a także historii Śląska oraz poszczególnych miast Opolszczyzny. Znajdują się tu również: biografie i heraldyka, m. in. wielotomowy Herbarz Szlachty Śląskiej Romana Sękowskiego, książki o I i II wojnie światowej, obozach jenieckich na terenie regionu i zagadnieniach okresu Polski Ludowej. Osobną kategorią są książki o sztuce lokalnej, w tym na temat architektury (znajdują się tu między innymi katalogi zabytków poszczególnych miast), rzeźby, malarstwa, fotografii, muzyki i teatru. Dział Informacji gromadzi także słowniki gwary śląskiej.

Posiadamy ponadto zbiór utworów pisarzy i poetów pochodzących z regionu Opolszczyzny lub tu osiadłych i z nią identyfikowanych. Są to często tomiki poezji i prozy, wydawane w niewielkich nakładach i nigdy później nie wznawiane, dlatego obecnie trudno dostępne.
Do księgozbioru regionalnego należy także osobna kartoteka zagadnieniowa Śląska Opolskiego. Gromadzone tu artykuły z lokalnej prasy dotyczą dziejów Opola i Opolszczyzny, znanych osób kojarzonych z regionem oraz sztuki, architektury, a także wywiady z ludźmi pióra i recenzje ich dzieł.

Od 2015 r. MBP w Opolu jest częścią konsorcjum Opolska Biblioteka Cyfrowa. Posiadamy tam swoją zakładkę (LINK), w której publikujemy cyfrowe kopie zbiorów specjalnych m.in. bogatą kolekcję obrazków świętych pochodzącą z darów p. Romana Sękowskiego.

Zapewniamy możliwość skorzystania z wypożyczalni międzybibliotecznej (tu link), wypożyczamy czytniki książek elektronicznych na okres miesiąca, organizujemy wystawy tematyczne oraz warsztaty dla szkół. Osobom starszym zapewniamy pomoc w obsłudze komputera.

Dział Informacji posiada czytelnię multimedialną z dwunastoma stanowiskami komputerowymi, w tym jedno z klawiaturą z cyrylicą oraz dostępem do wypożyczalni ACADEMICA. W pracowni dostępne jest czarno-białe i kolorowe ksero z możliwością drukowania (usługa odpłatna). Czytelnicy mogą przygotować u nas prezentację multimedialną, napisać referat lub pracę zaliczeniową, zredagować CV i wydrukować je na miejscu. Na wszystkich komputerach dostępny jest pakiet  Microsoft Office.
Istnieje możliwość skanów dokumentów.

Zapewniamy ciszę do pracy.

Do Działu Informacji można przyjść z własnym sprzętem i korzystać z wi-fi

Dział Informacji umożliwia także skorzystanie z Czytelni Internetowej IBUK Libra – serwisu z e-książkami prowadzonego przez Wydawnictwo PWN, dostępnego online (konieczne jest stałe podłączenie do Sieci na czas przeglądania publikacji). MBP w Opolu poszerza swój księgozbiór o wirtualne regały serwisu IBUK Libra w ramach Konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych, zapewniając czytelnikom dostęp do wielu podręczników akademickich, poradników, słowników i innych publikacji profesjonalnych, doskonałych dla uczniów i studentów. Z Czytelni IBUK można korzystać również w domu. Wystarczy posiadać aktualna kartę biblioteczną i zgłosić się do bibliotekarza po bezpłatny kod aktywacyjny lub napisać maila na adres czytelnia@mbp.opole.pl w tytule podając IBUK w treści podać imię i nazwisko oraz numer swojej karty bibliotecznej.

Od 1 grudnia 2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu działa w KONSORCIUM BIBLIOTEK OPOLSKICH i udostępnia bezpłatnie określoną liczbę kodów do wypożyczalni e-książek LEGIMI. Na terenie województwa 18 bibliotek publicznych umożliwia czytelnikom dostęp do bazy zawierającej 60 000 e-booków.

Jak uzyskać kod?

Kliknij tutaj!

To cyfrowa wypożyczalnia umożliwiająca bezpłatny dostęp do tysięcy pełnotekstowych publikacji Biblioteki Narodowej tj.: monografie, podręczniki, skrypty, artykuły, teksty źródłowe, literatura piękna, czasopisma specjalistyczne, publikacje poświęcone historii, zarządzaniu, psychologii, prawu, ekonomii, medycynie i wielu innym dziedzinom.

 

Jak to działa?

 

Z publikacji ACADEMIKI może skorzystać jedynie Czytelnik posiadający aktualną kartę biblioteczną. Zasoby udostępniamy WYŁĄCZNIE na specjalnie przeznaczonym do tego celu komputerze znajdującym się w Dziale Informacji MBP (ul. Minorytów 4, II piętro), po wcześniejszym wypełnieniu przez użytkownika odpowiedniego oświadczenia, gdyż publikacje, są chronione prawem autorskim. Po wypełnieniu odpowiednich dokumentów Czytelnik posiada już  konto na portalu ACADEMICA, na którym może wcześniej rezerwować sobie publikacje do przeglądnięcia w MBP. Istnieje możliwość rezerwacji danej publikacji na konkretny dzień i godzinę. Z publikacji w danym momencie może korzystać tylko jeden użytkownik.

Dla Czytelników MBP w Opolu posiadających aktualną kartę biblioteczną mamy kody dostępu do bezpłatnej platformy e-learningowej LERNI.us oferującej 5 kursów językowych:

ANGIELSKI

NIEMIECKI

HISZPAŃSKI

WŁOSKI

FRANCUSKI

Aby otrzymać kod trzeba wysłać maila na adres czytelnia@mbp.opole.pl w treści podając swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej. W temacie prosimy wpisać – EKURS

W Dziale Informacji można przeczytać aktualne czasopisma, wśród których są najpopularniejsze dzienniki oraz tygodniki. Posiadamy w swych zbiorach również ofertę czasopism związanych z literaturą i sztuką.

Dział Informacji zaprasza uczniów i nauczycieli na lekcje biblioteczne, warsztaty, prelekcje połączone z prezentacją multimedialną oraz wycieczki po bibliotece. Prosimy o wcześniejsze umówienie się telefonicznie 77454 80 30 w. 302 lub e-mailem na adres: katarzyna.pawluk@mbp.opole.pl

Przykładowe zajęcia:

*Encyklopedie i słowniki – te papierowe i wirtualne. Zajęcia prezentują różnorodność form słowników i encyklopedii, łącznie z ich wersjami elektronicznymi. Rozwijają umiejętność posługiwania się nimi w wyszukiwaniu konkretnych informacji. Na zajęciach można dowiedzieć się m.in., co to „żywa pagina”.

*e-Warsztat. Warsztat informacyjny na miarę XXI wieku. Zajęcia zapoznają uczestników z możliwościami przeszukiwania elektronicznych baz danych, rozmaitych zasobów tzw. głębokiego Internetu. Zyskują w ten sposób większą samodzielność w docieraniu do źródeł, zbieraniu wiadomości do pisanych prac i referatów.

*Katalog on-line – jak szukać i znaleźć. Warsztaty przybliżają uczestnikom liczne opcje katalogu elektronicznego Biblioteki. E-katalogi pozwalają czytelnikom na o wiele więcej niż proste wyszukiwanie książki po tytule lub autorze. Warto zapoznać się z ich funkcjami, aby szybciej i prościej znaleźć właściwe materiały potrzebne na lekcję czy do egzaminu.

*Smartfon i biblioteka – to da się połączyć. Warsztaty pokazują wykorzystanie bezpłatnych aplikacji na smartfony i tablety, które pomagają i urozmaicają czytanie książek. Praktyczne zajęcia z wykorzystaniem m.in. kodów QR, VIUU.

*Szczotki, reprinty, rękopisy… czyli książki opowiadają nam swoje historie. Młodzież ma możliwość poznania historii książki na przykładzie wybranych specjalnie na te zajęcia ciekawych egzemplarzy ze zbiorów specjalnych MBP. Zaczynając od książki o książce, uczniowie dowiadują się, co to takiego szczotka wydawnicza oraz reprint. Czym różni się album od liberatury? Jak wyglądają książki przyszłości, czyli książki hybrydowe i interaktywne?

*W wirtualnej bibliotece. To kolejna propozycja zajęć dla różnych grup wiekowych młodzieży. Głównym celem spotkań jest praktyczne poznanie bogatej oferty bibliotek cyfrowych, m.in. POLONY, Opolskiej Biblioteki Cyfrowej czy Międzynarodowej Biblioteki Cyfrowej dla Dzieci, Europeany, Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej.

Prowadzimy także zajęcia dotyczące poszczególnych twórców:

* Janusz Korczak  i prawa dziecka

Omówienie działań Janusza Korczaka na rzecz praw dzieci. Ukazanie życia od najmłodszych lat, poprzez pracę w Domu Sierot i autora książek nie tylko dla dzieci ale również i dla dorosłych.

 

* Człowiek, który próbował… Jan Karski

Przedstawienie sylwetki emisariusza, wykorzystując filmy, gazety, wirtualne wystawy o jego dokonaniach w czasie wojny.

 

* Henryk Sienkiewicz nie tylko powieściopisarz…

Sylwetka jednego z najgłośniejszych pisarzy przedstawiona w nieco innym świetle niż jako autor lektur szkolnych. Korespondent, aforysta, społecznik, podróżnik, rysownik.
Młodzież na zajęciach dowie się m.in. o odbiorze „Krzyżaków” na terenie Śląska w czasie międzywojennym XX wieku.

 

PRL. Kronika kulturalna. Odkryj bohaterów tamtych czasów dzięki książkom i serialom
Zajęcia omawiające kultowe książki i seriale czasów PRLu, jakie były dostępne dla dzieci i młodzieży.  Ukazanie literatury z odniesieniem do współczesnych propozycji.

Siłowania Pamięci.

Cykliczne spotkania z Seniorami, które są  rodzajem ćwiczeń intelektualnych, przygotowanych przez specjalistów z Fundacji „Stocznia” z Warszawy. Ćwiczenia w kompleksowy sposób angażują różne obszary i funkcje mózgu. Umiejętności, które ćwiczymy podczas wspólnych spotkań to m.in. logiczne myślenie, pamięć, kreatywność, koncentracja i koordynacja wzrokowo-ruchowa.

 

Senior 2.0

Cykl zajęć dla Seniorów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej, prowadzony przez pracowników Działu Informacji MBP. Jest to czas, kiedy w miłej atmosferze i niewielkich grupach, Seniorzy mogą skupić się na wyzwaniach związanych ze światem cyfrowym. Podczas cotygodniowych spotkań poruszamy kwestie dla nich ważne, potrzebne i pomocne związane z urządzeniami mobilnymi. Poznajemy nowe aplikacje, urządzenia oraz ich funkcje.

 

Pogotowie komputerowe

Współpracujemy z Centrum Centrum Informacyjno-Edukacyjnym "Senior w Opolu", w którym dwa razy w miesiącu podczas których Seniorzy mogą uzyskać pomoc związaną z obsługą komputera i innych urządzeń mobilnych.

Dział Informacji – Czytelnia - Wydarzenia