Wczytuję mapę...

ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK / Noc Bibliotek 2019 w MBP

Data i godzina wydarzenia
05/10/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla wszystkich, Spotkanie

ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK / Noc Bibliotek 2019 w MBP

Noc Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK

5 października 2019 (sobota) / godz. 18:00 – 22:00

 

wstęp wolny 

 

 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.

 

Program

 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
  • 18:00 – 22:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek MBP
    Odkrywcy zaginionych książek – gra terenowa

Odkryj w sobie poszukiwacza przygód! Wykaż się spostrzegawczością i kreatywnością! Odnajdź jak najwięcej zaginionych tytułów wśród mnóstwa książek na naszych półkach.

Zapraszamy również do strefy plastycznej, gdzie do wykonania będą dekoracje związane z książkami i literami.


  • 18:00 / Galeria ZAMOSTEK MBP
    Spotkanie i warsztaty komiksowe z Edytą Bystroń

Edyta Bystroń – autorka komiksów, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie. Jest autorką publikacji: Nie chcę się bać, Dziwadła, Na koniec wszystko spłonie oraz cyklu Pani od plastyki. W roku 2016 otrzymała nagrodę Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach Rysownik Roku 2015 i Scenarzysta Roku 2015 za komiks Nie chcę się bać. Podczas spotkania opowie o swoim procesie twórczym, a także poprowadzi warsztaty i udzieli kilku rad adeptom sztuki komiksowej.


  • 18:00 – 22:00 / Mediateka MBP / start gry
    Fantastyczne Opole i jak je odkryć – mobilna gra miejska

Staw czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Jeżeli tego nie zrobisz Opole zyska zupełnie inne, znacznie mroczniejsze oblicze! Niech narzędziem Twojej walki będzie smartfon! Pobierz darmową aplikację Action Track, zeskanuj w Mediatece kod QR i współtwórz świat wykreowany przez pisarza fantasy – Jakuba Ćwieka.

Audiopunkt

Nie jesteś przekonany czy audiobooki to coś dla Ciebie? Spróbuj ich posłuchać w naszym specjalnie przygotowanym punkcie! Kto wie, może tej nocy wyjdziesz z biblioteki z naręczem wypożyczonych książek do słuchania!


  • 18:00 – 22:00
    Wypożyczalnia Centralna MBP
    / start gry
    Dziwny przypadek Marka Hłaski – mobilna gra miejska

Zostań literackim detektywem i poznaj biografię jednego z ciekawszych polskich pisarzy XX wieku. Marek Hłasko przyjaźnił się z Krzysztofem Komedą, a z Agnieszką Osiecką wymieniał gorące listy miłosne. W czerwcu tego roku minęła 50. rocznica śmierci autora Pięknych dwudziestoletnich.

Dziwny przypadek Marka Hłaski to mobilna gra, dzięki której poznasz postać Marka Hłaski oraz świat artystycznej bohemy lat 50-tych i 60-tych. Aby w nią zagrać potrzebny jest jedynie smartfon z aplikacją Action Track.


  • 18:00 – 22:00 / Dział Informacji MBP (II piętro)
    Język kryjący zagadki – prezentacja wybranych zbiorów

Uczestnicy Nocy Bibliotek w MBP będą mogli obejrzeć wybrane pozycje ze zbiorów, m.in. przedwojennych czytanek dla dzieci, słowników gwar polskich, językowego savoir-vivre’u, języka potocznego, ale również uczniowskiego, miganego, pijackiego, spolszczeń czy znaczenia imion polskich.

Twórz i baw się z Poloną Typo

Zabawa z wykorzystaniem strony Biblioteki Cyfrowej POLONA – Polona Typo – stworzenie unikalnego wyglądu wybranego przez siebie słowa lub zdania z możliwością jego wydruku.


  • 17:00 / Sala Konferencyjna MBP
    Pójdę twoim śladem i Ostra jazda – spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem
    Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Pójdę twoim śladem to czwarta powieść popularnego cyklu kryminałów, której bohaterem jest komisarz Antoni Fischer. Tym razem autor odsłania przed czytelnikami tajemnicę pierwszego śledztwa prowadzonego przez poznańskiego policjanta.

Ostra jazda to kryminał z elementami politycznego dreszczowca. Autor osadził akcję w samym środku kampanii wyborczej do parlamentu pamiętnego 2015 roku. Intrydze kryminalnej towarzyszy atmosfera zażartej walki o przejęcie władzy w Polsce.

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca „kryminału neomilicyjnego”, nowego gatunku literackiego. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. W 2017 książka Milczenie jest srebrem otrzymała nagrodę Czytelników „Wielkiego Kalibru” na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Rok później pisarz, w tym samym konkursie, za powieść Tylko umarli wiedzą został nagrodzony podwójnie: nagrodą przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników.


  • 20:00 / Sala Konferencyjna MBP
    O zwierzętach i ludziach – pokaz filmu i spotkanie z Łukaszem Czajką
    (reż. Ł. Czajka / Polska 2019 / 70 min.)

O zwierzętach i ludziach – dokument o Antoninie i Janie Żabińskich. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym, głównie Żydom. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

Pokaz filmu w ramach 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy


  • 18:00|19:00|20:00|21:00 / Hol MBP
    Spring rollsy, czyli podróż do Azji – warsztaty kulinarne z Akademią Młodego Kucharza

Akademia Młodego Kucharza zaprasza na warsztaty kulinarne Spring rollsy, czyli podróż do Azji. Podczas przygotowywania tej przekąski dzieci poznają papier i makaron ryżowy, kiełki fasoli mung oraz nauczą się fachowo zwijać tak przygotowaną potrawę.

Warsztaty startują co godzinę (18:00, 19:00, 20:00, 21:00).
Grupa warsztatowa: max. 15 osób.



Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, Pl. M. Kopernika 10
  • 18:00 22:00
    Gry mobilne w bibliotece:

ODM Adventure – gra, podczas której najmłodsi uczestnicy poznają zakamarki naszej biblioteki.

Tragic Library Accident – detektywistyczna gra mobilna dla młodzieży.

Tajemnica biblioteki premiera nowej gry w aplikacji Action Track, zainspirowanej książkami Magdaleny Podbylskiej. Rozgrywkę rozpocznie zabawa ruchowa „Muzyczna bomba”. Po rozwiązaniu śledztwa uczestnicy otrzymają certyfikaty „Małego Detektywa” podpisane przez Magdalenę Podbylską.


  • 18:30 – 20:00
    Poznajmy język detektywów – warsztaty detektywistyczne

Warsztaty detektywistyczne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat z autorką książek dla dzieci Magdaleną Podbylską. Na zajęcia obowiązują zapisy w ODM (pl. M. Kopernika 10).


  • 21:00
    Prezentacja drukarki 3D


Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

 

  • 18:00
    Ukraina – dwa pejzaże

Violetta i Tomasz Ciesielczuk zapraszają do obejrzenia dwóch różnych obrazów. Pierwszy z nich to miejska podróż po Kijowie. Drugi obraz to bardziej oddalony od Polski kawałek świata, niezwykle zróżnicowany i pod każdym względem bardzo ciekawy Półwysep Krymski.

  • 20:00
    Warsztaty rękodzieła z Olgą Shylenko – malowanie na szkle

Poznaj podstawową technikę malowania na szkle farbami akrylowymi. Spotkanie z artystką tworzącą na co dzień rękodzieło będzie znakomitą inspiracją i treningiem kreatywności. Obowiązują zapisy: 512-370-509

 

Olga Shylenko – artysta plastyk. Zajmuje się głównie rzeźbą i ceramiką. Studiowała na Ukrainie, we Włoszech i Polsce.  Uczestniczyła w wielu międzynarodowych programach i wystawach. Od wielu lat prowadzi warsztaty technik ludowych, które są jej wielką pasją. Eksperymentuje z formami i technikami, szukając własnego stylu.



Filia nr 7 MBP, ul. M. Rodziewiczówny 13

 

  • 18:00
    Biblioteka młodego przyrodnika

Podczas spotkania Andrzej Czernik przeczyta bajkę Gajowy Badura.

Andrzej Czernik – dyrektor i aktor teatru Ekostudio. Jest autorem sztuk teatralnych, Rajmund i Julka, Zasypani, Mikołaj II, a także autor i kompozytor musicalu Wybór oraz bajek edukacyjnych i ekologicznych: Gajowy Badura, Wilk Witek,  Piotruś i SMOG i  Drużyna Zet.


  • 18:30
    Przygoda z angielską książką dla dzieci – warsztaty dla dzieci i rodziców

Dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku? Warsztaty i nauka języka angielskiego z Lilą Cieślar.


  • 19:00
    FeelinGospel występ chóru

Członkowie zespołu poprzez muzykę wyrażają radość, jaka towarzyszy ich chrześcijańskiemu stylowi życia. Znaczną część repertuaru stanowią pieśni autorskie, pisane pod wpływem osobistych przeżyć.


  • 20:00
    (Nie)zapomniane piosenki

Występ muzyczny Magdy Mikity (wokal) i Marka Pobierowskiego (akordeon).