Z KSIĘŻYCA NA MARSA I DALEJ… WYSTAWA ZDJĘĆ NASA Z MISJI APOLLO I PROGRAMU ARTEMIS

05/02/2020, godz. 00:00 - 22/02/2020

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Wystawa

Z KSIĘŻYCA NA MARSA I DALEJ... WYSTAWA ZDJĘĆ NASA Z MISJI APOLLO I PROGRAMU ARTEMIS

Konsulat Generalny USA w Krakowie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

zapraszają na otwarcie wystawy

z udziałem Konsul ds. Prasy i Kultury Amy Steinmann

5 lutego 2020 r., godz. 11:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny.
Wystawę można oglądać do 22 lutego 2020 r.

W 2019 roku obchodziliśmy 50. rocznicę misji, która zaprowadziła ludzi na Księżyc. 19 lipca 1969 Apollo 11 dotarł do orbity Księżyca, a 20 lipca Armstrong i Aldrin w module księżycowym zbliżyli się do jego powierzchni. Collins w tym czasie pozostawał w module dowodzenia na orbicie Księżyca. Tego samego dnia Armstrong zszedł po drabinie z lądownika Eagle i dotknął powierzchni Księżyca. W tym pamiętnym momencie wypowiedział słynne słowa: To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Po misji Apollo 11, NASA wysłała na Księżyc jeszcze 6 załóg: Misje Apollo 12 do 17. Jedynie załodze Apollo 13 nie udało się wylądować na Księżycu. Wypadek w drodze na Srebrny Glob wymusił decyzję o powrocie na Ziemię niedługo po dotarciu do orbity. Ostatni lot, Apollo 17, odbył się w grudniu 1972r.

Obecnie, wraz z programem Artemis, NASA zapoczątkowała nową erę eksploracji kosmosu. Skutkiem innowacyjnego podejścia i połączenia misji komercyjnych oraz międzynarodowych partnerów jest plan NASA wysłania robotów na powierzchnię Księżyca już w 2020. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka. To zamierzenie umożliwi eksplorację całego systemu słonecznego, dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcie nowych możliwości.

Tym razem, kiedy polecimy na Księżyc, zostaniemy tam. I wówczas użyjemy wiedzy tam zdobytej, aby dokonać następnego ogromnego skoku – wyślemy astronautów na Marsa.

— Jim Bridenstine, Administrator NASA

Ameryka w twojej bibliotece to program Ambasady Amerykańskiej w Warszawie i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, realizowany przez biblioteki publiczne w Polsce. Jego celem jest przekazywanie informacji i materiałów na temat Stanów Zjednoczonych oraz prowadzenie związanej z tym działalności w tych miastach, w których nie ma amerykańskiej ambasady lub konsulatu, ani nie są prowadzone działania sponsorowane przez USA.

Dzięki programowi Ameryka w twojej bibliotece w MBP w Opolu można znaleźć zbiór materiałów w języku angielskim, który obejmuje książki dla czytelników w różnym wieku. W ramach programu organizujemy także spotkania na temat kultury Stanów Zjednoczonych, prowadzimy lekcje biblioteczne i rozpowszechniamy dostęp do Amerykańskiej Biblioteki Cyfrowej – eLibraryUSA.

Szczegółowe informacje o programie: www.mbp.opole.pl oraz facebook.com/ameryka.mbp.opole