Wczytuję mapę...

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? – spotkanie z Remigiuszem Grzelą

Data i godzina wydarzenia
01/12/2020, godz. 18:00

Lokalizacja
Online

Kategoria
Spotkanie

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? – spotkanie z Remigiuszem Grzelą

1 XII | 18:00 | Facebook MBP

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?
Spotkanie z Remigiuszem Grzelą

Prowadzenie: Mateusz Torzecki


Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Uznany, charyzmatyczny i sporo od niej starszy pisarz zauważył ją na ulicy, gdy był jeszcze mężem innej. Długo szedł tyłem, by nie stracić jej z oczu – bo w początkującej nieśmiałej aktorce o wielkich i smutnych oczach zobaczył materiał na wielką gwiazdę i pierwszą seksbombę polskiego kina. Dygat wiódł podwójne życie, nie licząc się z nikim. Jędrusik przedstawiał jako swoją żonę, choć był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Kiedy Kalina poroniła, w tajemnicy przed nią pogrzebał dziecko. Godził się na jej romanse, a ona opiekowała się nim po zawałach.

Remigiusz Grzela obala mit o tym, że błyskotliwy pisarz stworzył kobietę wampa. Tworzy jednocześnie wielowymiarową opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Przygląda się karierom obojga, ich związkom, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu.

Remigiusz Grzela – (ur. 1977) – dramaturg, prozaik, poeta, dziennikarz, wykładowca akademicki. Wydał m.in. „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury” (2000), „Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było” (2004), „Bądź moim Bogiem” (2007). Publikował w „Kinie”, paryskiej „Kulturze”, „Literaturze”, „Gazecie Wyborczej”. Jego wywiady były nominowane do Nagrody Grand Press 2005 oraz Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej. Jest kierownikiem literackim warszawskiego teatru Na Woli. Jego sztuki (m.in. „Uwaga – złe psy!”, „First Lady”, „Błękitny diabeł”, „Oczy Brigitte Bardot”) doczekały się licznych adaptacji oraz tłumaczeń.


 

PARTNER