Wczytuję mapę...

XVII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Data i godzina wydarzenia
24/04/2020, godz. 00:00 - 24/11/2020

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Konkurs

XVII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
ogłasza
XVII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Na drodze do siebie. Podróże z bohaterami Stachury

 

Termin nadsyłania prac upływa 24 listopada 2020

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych

 

Świat dzisiaj rozszerzył się i… skurczył. Możemy być naraz gdziekolwiek zapragniemy, lecz czy jesteśmy prawdziwie u siebie? Jesteśmy intelektualnymi nomadami, którzy w poszukiwaniu akceptacji i wspólnoty przeszukują różnorakie rzeczywistości. Wyposażeni w wyostrzone do granic percepcji nawigacje podróżujemy poza krańce znanych nam przestrzeni, przekraczamy granice z prędkością, na którą pozwalają nam przewodniki światła, budujemy obrazy wirtualnych osobowości i wysyłamy je w gigantyczną sieć Internetu, aby pomnażać swoje wizerunki i mówić: „oto ja, ja i ja”. Lecz czy przy tym wszystkim, wygnawszy z naszego doświadczenia bliskość, autentyczność, rozpraszając się na setki komunikacyjnych akcji, z których żadna nie przynosi nam pełni obecności i prawdziwego uczestnictwa nie gubimy najważniejszego: rdzenia własnej osobowości.

Bohaterowie Edwarda Stachury – buntownicy, outsiderzy, samotnicy – nie wahają się ani chwili: wstaje dzień, jeszcze jeden, trzeba wyruszyć w drogę, aby odkryć tajemnicę świata i odnaleźć swoje prawdziwe „ja”, utwierdzić je w zawiązanej wspólnocie. Wyruszają, bo nie można już dłużej zwlekać. Wyplątać się z pęt prymitywnej rzeczywistości, w której rządzi pycha, kłamstwo, obłuda i ideologia zagrażająca elementarnej wolności – oto impuls popychający ich w drogę.

Odważ się wyruszyć z nimi! Załóż obóz nad rzeką, znajdź świetlistą polanę, dom w środku leśnej osady. Wsłuchaj się w to, co mówi do Ciebie sama droga, co szepcze Twój duch.

Jurorzy XVII edycji Konkursu na esej literacki, poświęconego w 2020 roku spotkaniom z pisarstwem Edwarda Stachury, będą wyczekiwali wszelkich lekturowych świadectw Waszych włóczęg z autorem Fabuli rasy.

 

Regulamin konkursu 

Klauzula na przetwarzanie danych osobowych