XVI Ogólnopolski Konkurs na Esej

03/06/2019, godz. 00:00 - 22/11/2019

brak lokacji

XVI Ogólnopolski Konkurs na Esej

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza XVI Ogólnopolski Konkurs na Esej

TEMAT ESEJU:

IDŹ, BIEGNIJ, JEDŹ: PODRÓŻOWANIE DLA PODRÓŻOWANIA W KSIĄŻKACH OLGI TOKARCZUK

Termin nadsyłania prac upływa 22 listopada 2019

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

Olga Tokarczuk – jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Bieguni (Flights), dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści Bieguni i Księgi Jakubowe. Otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do National Book Award. Mieszka we Wrocławiu.

Autorka Biegunów nakazuje: „ruszaj się, kiwaj, kołysz, idź, biegnij”, gdyż wie, że to ciągły ruch stanowi wspólny dla nas wszystkich mianownik. Bo czy tacy właśnie nie jesteśmy?

Podróżujemy nie z powodu fundamentalnej potrzeby przeżycia, ale dla czystej przyjemności lub dla zabicia nudy i wypełnienia czymś czasu. Albo jeszcze dlatego, że nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Jaki sens ma ten nieustanny ruch, to ciągłe krążenie arteriami świata? Czy jesteśmy spacerowiczami, turystami, włóczęgami i graczami jednocześnie? A jeśli tak, to w co tak naprawdę gramy? Gdzie i po co nieustannie nas nosi? Czy ten swoisty nomadyzm z wpisanym weń ryzykiem jest czymś już w nas głęboko zakorzenionym?

Olga Tokarczuk, stwierdza: „Podróż jest chyba największym zbliżeniem do tego, czym współczesny świat wydaje się być – ruchem, niestabilnością”, a gdzie indziej dodaje do tej listy płynność i iluzoryczność.

A Ty? Czy też tak uważasz? Czy też czujesz się współczesnym nomadą/pielgrzymem, który żyje z i dla ruchu? Napisz o tym: biegnij, płyń, bądź. Albowiem, „błogosławiony,  który  idzie”.

Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole, www.mbp.opole.pl

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości

II kategoria – studenci  uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH