Wystawa rzeźby Mariana Nowaka

12/07/2021, godz. 00:00 - 31/08/2021

Biblioteka Główna - Mała Galeria (I piętro)

Wystawa rzeźby Mariana Nowaka

Mała Galeria MBP, ul. Minorytów 4, I piętro

Setna rocznica urodzin Mariana Nowaka

Marian Nowak (1921, Leszno – 2000, Opole) – rzeźbiarz, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w  Krakowie (dyplom w pracowni Xawerego Dunikowskiego w 1955 r.). Specjalizował się w rzeźbie w metalu, umiejętnie wykorzystując ekspresję kutej i spawanej blachy. Wykonał rzeźbę Pegaz, która wkrótce powróci do pejzażu miasta i zostanie wyeksponowana przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, pomnik Marii Konopnickiej przed II Liceum Ogólnokształcącym, orła na Wieży Piastowskiej i wiele drobniejszych kutych detali, które wciąż jeszcze spotkać można w Opolu (lampiony, kraty, napisy). Był też autorem pierwszych „Karolinek”, które wręczano jako nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki oraz statuetek „Pegaza” dołączanych do nagrody miesięcznika „Opole”.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu pracuje obecnie nad filmem przypominającym artystę.

Prezentowane rzeźby:

• Marian Nowak, Flora, rzeźba, metal spawany, 1975 r.
  • Marian Nowak, Autoportret, rzeźba, metal spawany

Własność: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu