Wystawa „Na pograniczu jawy i snu” Marii Krystyny Pierszkały

Wernisaż wystawy: 16.06.2015 (wtorek), godz. 17:00

Wystawę można oglądać do 10.07.2015

Filia MBP nr 17, ul. Skautów Opolskich 10

Dla Marii Krystyny Pierszkały najważniejsi są ludzie, którymi się otacza. Odbiera i tworzy rzeczywistość poprzez filtr własnych przekonań, przeżyć, przemyśleń. Mimo że nie ma wykształcenia artystycznego, tworzy małe formy plastyczne od wielu lat. Kiedyś robiła to w rzadkich chwilach wolnych od obowiązków związanych z rodziną i pracą zawodową. Obecnie jest na emeryturze i ma więcej czasu na swoje pasje. W swojej twórczości łączy grafikę z rysunkiem i malarstwem, gdyż w tej technice najłatwiej jest wyrazić jej swoje emocje, przemyślenia, uczucia. Najczęstszym tematem jej  prac jest miejsce człowieka w świecie, jego powiązanie z innymi bytami, z przeszłością i jej  konsekwencjami. Według Marii Krystyny Pierszkały otacza nas dużo więcej niż potrafią dostrzec nasze oczy. Fascynuje ją wszystko, co można odkryć na pograniczu jawy i snu. Mózg pracuje wtedy w częstotliwości alfa, ma większy wgląd w świat wewnętrzny i świat wyobraźni. Maria Krystyna Pierszkała tworzy również akwarele (głównie kwiaty) i próbuje swych sił w malarstwie olejnym oraz akrylowym. Pisze wiersze, w których próbuje opisać to, co ją porusza. Dotychczas miała dwie wystawy indywidualne i brała udział w  wielu wystawach zbiorowych, m.in. ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa (do którego należy od 2010r.) oraz z grupą plastyczną „Akwarele” prowadzoną przez Jerzego Kamińskiego. Projektowała okładki dwóch książek, jedną ilustrowała (H. M. Machul  i D. Ramza  „Anioł drogi”). Wiele jej prac opublikowano w miesięczniku „Nieznany Świat”.  W maju 2015 roku wzięła udział w VIII Wojewódzkim Konkursie „Aneks Twórczości Artystycznej”  Namysłów 2015  i zajęła I miejsce w kategorii „Grafika i rysunek”.