Wczytuję mapę...

„Wyczytane”… 800 lat Opola. Ciekawostki z dziejów miasta

Data i godzina wydarzenia
19/04/2017, godz. 18:00 - 08/05/2017

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Fotogaleria

Kategoria
Wystawa

„Wyczytane”… 800 lat Opola. Ciekawostki z dziejów miasta

Wystawa – „Wyczytane”… 800 lat Opola. Ciekawostki z dziejów miasta
19 kwietnia (środa), godz. 18.00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 8 maja 2017 roku.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu z okazji 800-lecia miasta przygotowała ekspozycję, na którą składają się fragmenty tekstów z książek i artykułów traktujących o większych lub mniejszych wydarzeniach z historii Opola.

„Wyczytana” historia Opola jest różnorodna i bogata. Podane informacje przypominają tekst smsa lub wpisu na Twitterze. Zaznaczone akapity w tekście książki czy artykułu informują, przypominają o zapomnianych wydarzeniach, jak np. choćby to, że Dni Opola mają dłuższą historię niż Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.

Zapraszamy do odkrycia na nowo tajemnic zamku górnego, makiety Pałacu Kultury na dzisiejszym placu Teatralnym.

Oglądając ekspozycję, odpowiedzmy sobie na pytanie, ile ton betonu zużyto na pomnik opolskiej Nike albo jak obchodzono urodziny Hitlera.

W roku jubileuszowym wybrana została w konkursie piosenka o Opolu, a czy mieszkańcy pamiętają, że w 1968 roku, w „Kalendarzu Opolskim”, opublikowano tekst piosenki o Opolu pt. „Ballada o rycerzu Ćwoku” z opracowaniem muzycznym, która również wygrała konkurs zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Opola?

W naszym mieście nie brakowało wielkich ludzi. Kto z nas pamięta gospodę pod „Białym Paszą” przy ul. Koraszewskiego upamiętniającą opolskiego podróżnika?

„Opole ma zupełnie wyjątkowe miejsce w mym sercu (…) Kocham Opole za jego piękno, za jego zabytki, za typ ludzi, jakich tu poznałam…” mówiła Zofia Kossak odbierając odznakę „Zasłużony dla miasta Opola” w 1962 roku.

Wiele ciekawych informacji będzie można jeszcze „wyczytać” na tej niewielkiej ekspozycji w Fotogalerii MBP.  

Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz ze zbiorów prywatnych.