Wielkopostne wykłady otwarte 2017: 800 lat Opola – W herbie miasta – krzyż

Sobota 4.03, godz. 15:30  / Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz
Najstarsze kościoły Opola

Sobota 11.03, godz. 15:30  / Ks. prof. Andrzej Hanich
Ks. Józef Kubis, proboszcz parafii św. Krzyża w Opolu (1917–1945)

Sobota 18.03, godz. 15:30 / Bp prof. Jan Kopiec
Opolanie między Reformacją a kontrreformacją (XVI-XVII w.)

Sobota 25.03, godz. 15:30 / Ks. prof. Piotr Paweł Maniurka
Tajemnice średniowiecznych świątyń Opola

Sobota 1.04, godz. 15:30 / Prof. Remigiusz Pośpiech
Kościół św. Krzyża w Opolu jako ośrodek kultury muzycznej

Sobota 8.04, godz. 15:30 / Ks. prof. Helmut Sobeczko
Wkład biskupów opolskich w rozwój życia  religijnego i kulturalnego Opolszczyzny

Spotkania odbywać się będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu

PRELEGENCI

Prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz
Historyk z Uniwersytetu Opolskiego, specjalizująca się w historii średniowiecza. Z okazji 800-lecia Opola wydała Energiczne, władcze, pobożne. Księżniczek i księżnych opolskich portret (prawie) własny.

Ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich
Profesor w Państwowym Instytucie Naukowym – Instytucie Śląskim w Opolu, proboszcz w Prószkowie. Opublikował m.in. Kościół katolicki na Śląsku Opolskim w latach 1945–1946 oraz Opolszczyznę w wielu smakach.

Bp prof. dr hab. Jan Kopiec
Biskup gliwicki, historyk, wieloletni profesor Uniwersytetu Opolskiego. Wydał m.in. Dzieje Kościoła katolickiego na Śląsku Opolskim i książkowe biografie opolskich biskupów pomocniczych.

Ks. dr hab. prof. Piotr Paweł Maniurka, prof. UO
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu, profesor Uniwersytetu Opolskiego. Wśród jego książek znajdują się m.in. Katedra w Opolu oraz Słowo i obraz. Teologiczno-ikonograficzna analiza ilustrowanego poematu maryjnego Driu liet von de maget (XII w.).

Prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech
Muzykolog związany z uniwersytetami w Opolu i Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. historię polskiej religijnej kultury muzycznej, kulturę muzyczną Śląska i klasztoru na Jasnej Górze.

Ks. prof. dr hab. Helmut Sobeczko
Liturgista, sekretarz bp. Franciszka Jopa, pierwszy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Wydał m.in W cieniu opolskiej katedry. Życie i działalność ks. Stefana Baldego 1935-2003 i Arcybiskup Alfons Nossol. 32 lata posługi biskupiej.