Wczytuję mapę...

I oni walczyli o Polskę niepodległą – Policja Państwowa II RP

Data i godzina wydarzenia
09/11/2017, godz. 00:00 - 17/11/2017

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Wystawa

I oni walczyli o Polskę niepodległą – Policja Państwowa II RP

Wystawa „I oni walczyli o Polskę niepodległą – Policja Państwowa II RP”

Hol MBP, ul. Minorytów 4  
Wystawę można oglądać od 9 do 17 listopada 2017 r.

 

Rozpoczynając świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w pełnym poczuciu i godności tego święta, opolscy policjanci pragną przypomnieć wszystkim mieszkańcom Opolszczyzny to, co jest narodowe i wspólne – historię Policji Państwowej II RP, która stała się symbolem Polski niepodległej. Przypadająca na 11 listopada 2018 r. setna rocznica odzyskania niepodległości stała się inspiracją do powstania wystawy o Policji Państwowej II RP, przedstawiającej obraz formacji, jej wyposażenie, stroje, dystynkcje itp. utrwalone niekiedy wyłącznie na zdjęciach. Zdjęcia te to fascynująca opowieść o tworzeniu i wybudzaniu się w odrodzonym państwie największej obecnie w Polsce formacji mundurowej.

Należy tu wspomnieć o postaci Józefa Piłsudskiego, który w tamtym okresie dla większości Polaków stał się symbolem walki z zaborcami oraz jedynym, godnym politykiem, który miał stanąć na czele odradzającej się Polski i podjąć się organizowania administracji polskiej. I tak w dniu 5.12.1918 r. w niepodległym państwie polskim rodzi się organizacja państwowa Milicji Ludowej powołana dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, na wniosek ministra spraw wewnętrznych Stanisława Traugutta, która dokładnie 24 lipca 1919 r. ustawą Sejmu Ustawodawczego przerodziła się w Policję Państwową, pełniącą w latach 1919-1939 r. funkcje porządkowe i antykryminalne na terenie Polski. System ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w II RP kształtował się w latach 1918 – 1923, zaś ukoronowaniem tego procesu było wydane Rozporządzenie Prezydenta RP o Policji Państwowej z 1928 r., która dotrwała w takiej formie do 1939 r.

Zebrany materiał na wystawę pozwoli Państwu w pigułce poznać historię Policji Państwowej, która ma wiele niewyjaśnionych jeszcze wydarzeń, kryjąc losy swych bohaterów. W obronie swej ojczyzny utracili życie walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej, w II Wojnie Światowej, ginąc w obozach w Miednoje, Ostaszkowie, całymi rodzinami będąc zsyłani na Syberię i do Kazachstanu. Swoją bohaterską postawą przypieczętowaną męczeńską śmiercią, wpisali się także do panteonu Żołnierzy Wyklętych. Walcząc również z totalnymi reżimami jako „Cichociemni” poświęcili  swe życie dla wolności narodu.