Wczytuję mapę...

Wakacje 1939 – spotkanie z Anną Lisiecką

Data i godzina wydarzenia
14/10/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Wakacje 1939 – spotkanie z Anną Lisiecką

Wakacje 1939 – spotkanie z Anną Lisiecką
Prowadzenie: Anna Mieszkowska
14 października 2019 (poniedziałek) / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4  

wstęp wolny

 

 

Zbiór tekstów Anny Lisieckiej Wakacje 1939 to rzetelny reportaż historyczny. Wiedza redaktorki radiowej Dwójki wzbogacona cytatami i przedrukami z ówczesnych czasopism złożyła się na obszerny tom, przystępnie przedstawiający ostatni przed II wojną światową wypoczynek letni elity II RP: artystów, arystokratów, polityków.

 

– Janusz R. Kowalczyk / culture.pl

 

 Wakacje 1939 były niezwykle upalne. Kto żyw, ruszył wypoczywać, odnotowano szczególnie duży napływ turystów do wszystkich modnych miejscowości polskiego wybrzeża, gdzie z Warszawy kursowała lukstorpeda, z prędkością 100 km na godzinę. Autorka śladem znanych – wtedy lub później – osób dociera w miejsca, gdzie się wtedy bywało. Jak to możliwe, że klika zaledwie tygodni przed katastrofą, jakiej zapowiedzi wisiały w powietrzu, ludzie bawili się, opalali, tańczyli, szaleli? Mało kto, jak Witkacy, przeczuwał dramat. Większość trwała w przekonaniu, że silni, zwarci, gotowi nie oddamy ani guzika. Nawet mobilizacja słabo zmąciła spokój. Warszawskie kabarety przygotowywały nowe programy, drukowały się gazety. 1 września, wraz z końcem wakacji ’39, nastąpił koniec tamtego świata.

Anna Lisiecka – komentator w redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, wielokrotnie nagradzana za szereg reportaży i audycji. Jest autorką scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu Katyń 1940 wydanego na płytach przez Polskie Radio w 2008 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Jej reportaż Kainowa zbrodnia w 2010 roku otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2011 roku została wyróżniona przez SDP za cykl audycji „Droga do Soplicowa”. Radio uważa za niezwykłe medium, w którym i słuchacze są artystami. Autorka książki o przedwojennej gwieździe tańca Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej.