Tydzień Zakazanych Książek

26/09/2016, godz. 09:00 - 01/10/2016

Biblioteka Główna - Hol

Tydzień Zakazanych Książek

Wystawę można oglądać od 26 września 2016 do 1 października 2016 roku.

I i II piętro MBP, ul. Minorytów 4

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, zakazującej ograniczania prawa do wolności religii, prasy, słowa, petycji i zgromadzeń. Idea towarzysząca tygodniowi bardzo mocno wpisuje się w kodeks biblioteki, której jednym z podstawowych zadań jest przeciwstawianie się cenzurze i ograniczaniu dostępu do informacji.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu już po raz czwarty bierze udział w akcji. Obok wystawy poświęconej literaturze pięknej, do której dostępu zabraniały, bądź chciały zabronić, zarówno rządy, jak i organizacje, pojawi się wybór filozofów, których niektóre dzieła zagościły na najsłynniejszym spisie zakazanych książek – Index librorum prohibitorum.

Indeks ksiąg zakazanych, którego pierwsza edycja została ogłoszona w 1559 roku, a ostatnia w 1948 zawierał również… Biblię. Powodami, dla których znalazła się na słynnym spisie, były między innymi: tłumaczenie na języki narodowe oraz chęć jej samodzielnego czytania przez wiernych.

Zapraszamy do zapoznania się z zakazanymi zbiorami MBP w Opolu i odkrywania kontrowersji towarzyszących literaturze!