„The game” – wystawa fotografii Piotra Chrobaka

11 lipca 2016 (poniedziałek), godz. 18.00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawa czynna do 1 sierpnia 2016

PIOTR CHROBAK – (ur.1980) absolwent Politechniki Opolskiej, nigdy zawodowo niezwiązany z fotografią, chociaż towarzyszy mu ona przez całe życie. Jak sam mówi, fotografia nie jest jego pasją, jest raczej stylem życia. W ostatnich latach zrealizował kilkanaście projektów głównie związanych z fotografią uliczną, część z nich była prezentowana w ramach publikacji oraz zbiorowych i indywidualnych wystaw. Od 2014 roku członek Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego w ramach którego prowadzi warsztaty oraz plenery fotograficzne. Od 2015 roku juror polskiej edycji konkursu „Get Caught Reading”. Współzałożyciel oraz redaktor Opolskiego Magazynu Fotograficznego „Mocny Kadr”.

Jerozolima 2016 – tym razem skupiłem się wyłącznie na fotografowaniu mieszkańców miasta, od dzieci spędzających czas na zabawie, do sklepikarzy i kupców zarówno przy pracy jak i po. Każdy z nich prowadzi swoistą „grę” – dzieci bawią się najczęściej w kafejce u Abu Karima, grając w piłkarzyki lub na automatach. Młodzież i dorośli prowadzą nieustanną „grę” z turystami, której głównym celem jest dobicie targu i wymiana towaru na gotówkę. Z każdego sklepiku usłyszeć można powitania, pozdrowienia i jeśli tylko na nie odpowiemy, zainteresujemy się towarem, dotkniemy czegoś, zaczyna się swoista „gra” w „How much you want to pay?” lub „I will make a very good price for you!”. Późnym weiczorem, kiedy miasto kładzie się spać, a wąskie przejścia i uliczki zaczynają się wyludniać, pojawia się dogodny moment, aby wraz z przyjaciółmi z sąsiednich sklepów oddać się odrobinie relaksu – rozgrywając partyjkę kart lub trik-traka.

Tym razem, postanowiłem nie być wyłącznie biernym, niezauważonym fotografem, rozpocząłem swoją własną grę w „zrobię Ci zdjęcie”, grę która wymagała za każdym razem przedstawienia się, dłuższej rozmowy, pokazania albumu z moimi zdjęciami, wysłuchania kilku historii, czasem wypicia kawy – słowem „oswojenia” rzeczywistości, aby w stosownym momencie użyć aparatu i zrobić zdjęcie – tym razem będąc bardzo widocznym, niejednokrotnie ciągle prowadząc rozmowę. Dzięki temu, powróciłem nie tylko z nowym zestawem zdjęć, ale również z kilkunastoma nowymi znajomościami, tęsknotom za realnymi, życzliwymi i uśmiechniętymi ludźmi, których znów będę chciał odwiedzić i którym dedykuję tą wystawę.

– Piotr Chrobak