Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej – spotkanie z Weroniką Kostyrko

18 września 2019 (środa), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Weronika Kostyrko kreśli złożony portret Poli Nireńskiej – tancerki i żony Jana Karskiego, dyplomaty i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który w 1935 r. odbywał kilkumiesięczną praktykę konsularną w konsulacie polskim w Opolu. To nie jest książka o tańcu, a z pewnością nie tylko o nim. Autorka skrupulatnie wyłuskuje ze zdobytych materiałów i źródeł informacje pozwalające na zbudowanie wielowymiarowego portretu artystki pochłoniętej tańcem, ale i kobiety obdarzonej intensywnym życiem emocjonalnym.

Biografię Nireńskiej autorstwa Weroniki Kostyrko niewątpliwie warto przeczytać – nawet jeśli nie dla samego poznania życia i twórczości artystki – to dla warsztatu biografistki i ujmującego języka. To książka erudycyjna, zahaczająca o wiele dziedzin kultury, przez co ma szansę usatysfakcjonować szerokie grono odbiorców.

Weronika Kostyrko – dziennikarka, od 1991 do 2011 roku pracowała w „Gazecie Wyborczej” – kolejno jako reporterka sejmowa, redaktorka działu politycznego, korespondentka z Niemiec, redaktorka działu zagranicznego, założycielka i redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”, redaktorka działu kultury i Gazety Świątecznej. Od 2012 roku redaktorka naczelna portalu Adama Mickiewicza Culture.pl. W latach 80. studiowała germanistykę, niderlandystykę i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie wykłada dziennikarstwo.