Szyte na miarę – wernisaż prac uczniów i uczennic z opolskiego Plastyczniaka

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Szyte na miarę – wernisaż prac uczniów i uczennic z opolskiego Plastyczniaka

Szyte na miarę
wernisaż prac uczniów i uczennic z opolskiego Plastyczniaka
6 lutego 2023 | 14:00 | Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 28.02.2023

Ekspozycja podsumowuje ostatnie projekty uczniów i uczennic z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Prace zostały zrealizowane w pracowniach na specjalizacji „Projektowanie ubioru” oraz „Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku” pod kierunkiem nauczycieli Joanny Wrześniewskiej oraz Beaty Pizoń-Jeziorowskiej.

W klasach 1a PLSP, 2a PLSP, 2b PLSP, 3b PLSP, 4a PLSP zostały zrealizowane ćwiczenia autorskie w oparciu o różnorodne techniki: krawieckie, shibori, druku transferowego, techniki dziewiarskiej. W procesie projektowania autorzy inspirowali się twórczością znanych projektantów mody oraz współczesnymi trendami modowymi. Ćwiczenia przebiegały wieloetapowo: od szkicu-projektu, przez wykonanie form krawieckich i realizację w wybranych tkaninach i technikach. Jedną z zastosowanych technik jest shibori – sposób farbowania tkanin pochodzący z Japonii. Materiał do farbowania przygotowuje się przez składanie, wiązanie, zszywanie, zaprasowanie oraz odpowiednie barwienie. Przypomina ona misterną sztukę składania papieru – orgiami. Shibori daje również możliwość uzyskiwania ciekawych, powtarzalnych wzorów i efektów kolorystycznych na tkaninie. W tej technice wykonane zostały spodnie kopertowe – eksponowane na wystawie.

Kolejnym prezentowanym ćwiczeniem są koszulki zrealizowane przez klasę 1a PLSP. Inspiracją dla uczniów były wybrane motywy polskiej architektury romantycznej. Autorzy opracowali je w technikach rysunkowych, a następnie nanieśli na koszulki za pomocą techniki transferu. Prezentowane autorskie realizacje spersonalizowanego ubioru wykonane są przez uczennice klasy 4a PLSP, na podstawie indywidualnych projektów. Łączą one techniki krawieckie, dziewiarskie, malarskie oraz detale wykonane przez uczniów. Wszystkie realizacje są efektem twórczej ekspresji, kreatywności, rozwijania wyobraźni. Uwzględniają własne zainteresowania i emocje twórcze uczniów.