Szadź – spotkanie z Igorem Brejdygantem

Prowadzenie: Mateusz Torzecki
21 stycznia 2020 / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Szadź to druga powieść Igora Brejdyganta. Po debiutanckim Paradoksie, będącym książkową wersją serialu, do którego scenariusz współtworzył Brejdygant, przyszedł czas na klasyczną powieść kryminalną. Bohaterka kryminału, komisarz Agnieszka Polkowska, ściga seryjnego mordercę. Jednocześnie próbuje uporządkować swoje życie osobiste, które też skrywa tajemnice. Trudno oderwać się od tej książki, w której w kolejnych rozdziałach śledzimy kroki mordercy, pracę policjantów i spokojne życie potencjalnej ofiary.

W listopadzie 2019 roku Opole było plenerem filmowym serialu TVN – kręconego na podstawie powieści Brejdyganta – Szadź. Zdjęcia do jednej ze scen były realizowane na Placu Wolności oraz przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zawiązywała się jedna ze scen serialu. Premierę zaplanowano na wiosnę 2020 roku.

Igor Brejdygant – urodzony w 1971 w Poznaniu, scenarzysta, pisarz, reżyser, producent reklam, fotograf, aktor. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Jest jednym z najzdolniejszych scenarzystów i pisarzy swojego pokolenia. Dużą popularność przyniosły mu powieści kryminalne: Paradoks, Szadź, Rysa. Za powieść Rysa został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Za tę książkę był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Druga po Rysie część serii o komisarz Monice Brzozowskiej, thriller polityczny, nosi tytuł: Układ. Na kanwie jego powieści powstają scenariusze interesujących filmów i seriali. Na antenie Crime+Investigation Polsat analizuje głośne sprawy kryminalne.