„Syreni śpiew” – premiera filmu o festiwalowej historii Opola

„Syreni śpiew” – premiera filmu o festiwalowej historii Opola
2 września 2021, godz. 18:00
sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Film dokumentalny „Syreni śpiew” powstał według pomysłu dr Dagmary Spolniak – opolskiej dokumentalistki i autorki filmów popularyzujących wiedzę o historii regionu. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.
Tytuł filmu ma niewiele wspólnego z uwodzicielskim popisem mitycznych kusicielek. Raczej z aluzją do Syrenki, reprezentantki polskiej myśli motoryzacyjnej, ale przede wszystkim z fenomenem lat sześćdziesiątych w festiwalowym Opolu, wciąż czarującym śpiewem”.
Film zawiera nie tylko wypowiedzi o Opolu i fenomenie jego festiwalowych klimatów widzianych zza kulis – przeplatanych wypowiedziami samych opolan, ale również wiele scen fabularyzowanych oraz archiwalne zdjęcia naszego miasta w latach 60.XX wieku. Chcemy tym filmem bawić, ale przede wszystkim zaciekawić do odkrywania tożsamości miasta i jego historii – mówi autorka filmu.
Film podkreśla wagę wydarzenia, jakim był Festiwal Polskiej Piosenki lat 60. budujący poczucie przynależności i dumy całej społeczności Opola.
Premiera: 2 września, godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
3 – 5 września emisja filmu w strefie filmowej podczas 58.KFPP przy pomniku Opolskiej Nike na Placu