ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI: Kotlina. Ścinki – wernisaż fotografii Bartosza Suwińskiego

21/03/2022, godz. 18:00 - 19/04/2022

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Wystawa

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Kotlina. Ścinki – wernisaż fotografii Bartosza Suwińskiego
21 marca 2022 | 18:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 19.04.2022

Kotlina. Ścinki – to cykl zdjęć, ledwie dotknięć. Kadry będące świadectwem wpisywania się w krajobrazy, zbliżania się do detali i dali. Zdjęcia rzeczy marginesowych, prześlepionych, mniejszych. Wychodzone widokówki, będące pokłosiem wertowania świata, we wszystkich czterech stronach i w tej, która jest m o j a. I jeszcze intuicja, że kwiaty mieszczą w sobie koła, chmury, tunele. To ścinki z księgi głosów. Rzeczy, które widzimy, mówią do nas po imieniu. „Co słyszysz w księdze głosów oprócz bicia własnego serca? // Spójrz przed siebie: / Blady ląd okryty pogodą” (Ashur Etwebi, przeł. R. Senktas).

Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki, miłośnik fotografii, adiunkt w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego. Opublikował monografie: Pory poezji. Koncepcja czasu w twórczości poetyckiej Krystyny Miłobędzkiej (Kraków 2017), Anegdota o istnieniu. Poezja Haliny Poświatowskiej (Kraków 2020) oraz książkę z esejami: Po tej stronie rzeki. Szkice o poetach znad Odry (Opole 2017) i wybór wierszy Jana Goczoła (Kosturem po korze, Poznań 2018). Wydał siedem tomów wierszy; ostatnio Nawie (Szczecin, Bezrzecze 2020).