Spotkanie z Wojciechem Widłakiem

Spotkanie z Wojciechem Widłakiem

11 września 2015 r. (piątek), godz. 9.00

Filia nr 7, ul Rodziewiczówny 13

WOJCIECH WIDŁAK – polski pisarz tworzący książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską). Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998 r. Ma w dorobku około dwudziestu książek. Za swoją twórczość otrzymał m.in. nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004 i 2005, nominację w plebiscycie TVP Kultura „Gwarancje Kultury” 2010, główną nagrodę w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011 i nagrodę „Guliwer w krainie Liliputów 2013”. Na podstawie jego opowiadań powstał m.in. spektakl „Pan Kuleczka” w eksperymentalnym teatrze dla dzieci „Szklana Kula, Zielone Słońce”, a także w Teatrze Animacji w Poznaniu.

O stworzonej przez siebie serii mówi tak:

Pewnego razu wspólnie z Elą Wasiuczyńską, która pod Wawelem pięknie maluje różne rzeczy, poznaliśmy Pana Kuleczkę i jego podopiecznych – refleksyjnego Psa Pypcia, neurotyczną Kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk. Przez ponad pięć lat opisywałem na łamach „Dziecka”, co im się przytrafia. Aż – ku mojemu zaskoczeniu i radości – wywędrowali do kilku książek, kalendarzy, a nawet na naklejki i – jak widać – do Internetu!

(źródło: mediarodzina.pl)