25/11/2021, godz. 18:00

19 Opolska Jesień Literacka

25 XI • 18:00 • Sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Grzegorz Ciechowski. Oblicza autorskości

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Książka Sylwii Gawłowskiej Ciechowski. Oblicza autorskości jest pierwszą monografią poświęconą analizie twórczości wybitnego kompozytora, autora tekstów piosenek, wokalisty, producenta i poety – lidera zespołu Republika. Kluczem odczytania dokonań Ciechowskiego jest dla Gawłowskiej pojęcie autorskości, realizującej się na wszystkich poziomach tej twórczości i obecnej także we wszystkich inicjatywach, które powstały „po Ciechowskim” – na motywach albo z inspiracji jego dokonań. Kontekstami, po jakie sięga autorka, są nie tylko biografia Ciechowskiego oraz „nowe sytuacje” polskiego rocka. Sylwia Gawłowska wpisuje autorskie projekty swojego bohatera w szerokie konteksty kulturowe, uruchamiając takie tropy, jak: pokoleniowość i transgresyjność, egzystencjalizm i neoegzystencjalizm, utopia i antyutopia.

Sylwia Gawłowska – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Napisała książkę zatytułowaną Grzegorz Ciechowski – oblicza autorskości, która ukazała się dokładnie w 64 rocznicę urodzin znanego muzyka rockowego, wybitnego kompozytora, poety i lidera zespołu Republika. Jest specjalistką w dziedzinie pozyskiwania środków zewnętrznych. Była związana z Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu. Obecnie piastuje stanowisko Dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku.