Wczytuję mapę...

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Data i godzina wydarzenia
05/11/2021, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

19 Opolska Jesień Literacka

5 XI • 18:00 • Sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem


A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy

Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk – Michał Ogórek. Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Skaczą z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii – i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor, jakie potrzeby zaspokaja. Bralczyk i Ogórek przedzierają się przez gałęzie humoru szczególnie wybujałe w Polsce, ale też wracają do własnych młodych lat i dzieciństwa, by cytować rozmaite wierszyki, również te edukujące przez makabrę, i wspominać, co śmieszyło kiedyś, a dzisiaj już nie przejdzie.

Wszystko to jest okraszone niezwykłą znajomością literatury, filmu i kabaretu, nie tylko zresztą krajowej produkcji. Wyborna lektura.


Jerzy Bralczyk – profesor, językoznawca, medioznawca, ekspert od języka propagandy politycznej i reklamy. Autor kilkudziesięciu książek językoznawczych. Twórca i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych o języku. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, od 1988 roku nieprzerwanie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem SWPS.

 

Michał Ogórek – dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy. Autor książek, m.in. Przewodnik po Polsce (1991), Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok (2005), Dobra zmiana grubą kreską (2016), Sto lat jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców (2018), a także współautor publikacji: Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL (1991), Kiełbasa i sznurek (2012), Na drugie Stanisław (2015). W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.