Wczytuję mapę...

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i prezentacja książki „1945. Wojna i pokój”

Data i godzina wydarzenia
17/11/2015, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i prezentacja książki "1945. Wojna i pokój"

17 listopada 2015 r. (wtorek), godz. 17.00

Prowadzenie: Dorota Wodecka

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

1945. Wojna i pokój – autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę. Chce przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany. Przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli. Wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu. Szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikea. Ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom. Katom również poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

Magdalena Grzebałkowska – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka bestsellerowej biografii ks. Jana Twardowskiego Ksiądz Paradoks i książki Beksińscy. Portret podwójny.

Rok 1945, miałam dziewięć lat. Czytam książkę Magdaleny Grzebałkowskiej zdumiona, jak mało wiem o tej chwili między straszną wojną a niepewną nadzieją. A co wiedzą urodzeni ćwierć czy pół wieku po mnie? O tęsknocie, bezradności i sprycie pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych, o grotesce szabru, o zatopieniu okrętu «Wilhelm Gustloff» z tysiącami niemieckich cywilów, o otwockiej próbie przywrócenia dzieciństwa sierotom żydowskim, o zasiedlaniu gruzów Warszawy (wojsko wzywa, by ludzie znaczyli miejsca, gdzie mogą być miny, najlepiej – pękiem słomy na żerdzi). Autorka dotarła do świadków i uczestników wszystkich historii i zachowała język ich opowieści, bezlik zdumiewających szczegółów, łzy, namysł, ale także śmiech, jak w życiu. To był rok wyjątkowo intensywnego życia i czuje się to na każdej stronie tych świetnych reportaży.

– Małgorzata Szejnert

 

Organizatorzy:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

 

Wydarzenie odbędzie się w ramach 13. Opolskiej Jesieni Literackiej.

 

Miejska Biblioteka Publiczna finansowana jest z budżetu Miasta Opola.