Wczytuję mapę...

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i prezentacja książki „Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny”.

Data i godzina wydarzenia
13/05/2015, godz. 16:30

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i prezentacja książki „Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny”.

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i prezentacja książki „Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny” autorstwa ks. prof. Marka Lisa

Prowadzenie: Justyna Przyborowicz

13 maja 2015 (środa), godz. 16.30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

„Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny” ks. prof. Marka Lisa jest notatnikiem z lektury dwunastu filmów, stanowiących zaledwie część olbrzymiego dorobku Krzysztofa Zanussiego. Książka może stać się przewodnikiem pomocnym w rozpoznaniu wątków teologicznych i biblijnych, obecnych w kolejnych filmach, od dyplomowej etiudy „Śmierć prowincjała (1965) aż po najnowszy – „Obce ciało (2014). Są w nich dostrzegalne ważne tematy, istotne dla chrześcijan kwestie: refleksja o ludzkiej naturze i wolności jednostki, dążenie do moralnego ideału, zagadnienia ostateczne (śmierć, sens życia, Bóg). Przez filmową wypowiedź reżyser staje się przewodnikiem po uprawianej przez siebie teologii, dzieli się swoim spojrzeniem na Biblię.

Krzysztof Zanussi jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, producentem, publicystą i wykładowcą uczelni filmowych. Urodził się w 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w PWSTiF w Łodzi. Od 1979 roku był kierownikiem artystycznym, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1975-77 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Polskiej Federacji DKF. W 1990 roku został wybrany prezydentem Federacji Europejskich Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Od 1992 roku jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego. W 1994 roku został konsultantem Papieskiej Rady Kultury i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1997 roku jest członkiem Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury. Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni w Polsce i za granicą. Jest laureatem licznych nagród, członkiem Polskiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, współtwórcą najwybitniejszych osiągnięć kina moralnego niepokoju, autorem takich filmów jak „Iluminacja”, „Spirala”, „Barwy ochronne”, „Kontrakt”, „Constans”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata”, „Obce ciało”.

Ks. Marek Lis jest profesorem Uniwersytetu Opolskiego, filmoznawcą, teologiem filmu. Opublikował m.in. „Audiowizualny przekład Biblii” (2002), „100 filmów biblijnych” (2005), „Filmowe portrety pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach” (z A. Garbiczem, 2007), „Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego” (2007, 2013). Jest redaktorem między innymi „Ukrytej religijności kina” (2002), „Orędzi papieskich na Światowe Dni Komunikacji Społecznej 1967-2002” (2002), „Światowej encyklopedii filmu religijnego” (2007, z A. Garbiczem), „Cinematic Transformations of the Gospel” (2013), „Kieślowski czyta Dekalog” (z M. Leganem, 2014). Jako przedstawiciel SIGNIS był członkiem Jury Ekumenicznego na festiwalach filmowych, m. in. w Cannes, Erywaniu, Fryburgu, Warszawie.

 

Artystą jest się dopiero wtedy, gdy umie się coś zrobić dobrze na pięć sposobów i umie się wybrać ten, który jest najlepszy.

– Krzysztof Zanussi

We wszystkich filmach Zanussiego czuje się szczególnie mocno obecność autora. Nie tylko w wywodach i beletrystyce (…), lecz także, a może przede wszystkim, w manipulowaniu planami, obrazami, które często wynikają nie z logiki opowieści, lecz z logiki myślenia autora. Chodzi mi o te momenty, gdzie – między wierszami, między obrazami – słyszy się jego głos, widzi się bieg jego myśli, czuje puls emocji.

Aleksander Jackiewicz