15/11/2021, godz. 18:00

19 Opolska Jesień Literacka

15 XI • 18:00 • Sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Jadąc

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Podróż po wspomnieniach, najpiękniejszych europejskich zakątkach, ważnych tekstach kultury i wszechobecnej muzyce. Zbiór esejów przepełnionych czarem i urokiem włoskiego lata, niespieszną samochodową włóczęgą przez południową Europę, sybarytyzmem gorących wakacji i obietnicą niezwykłych przeżyć. Na stronach tej książki współbrzmią ze sobą muzyka rosyjska i cygańska, mandżurski walc, arie z oper Karola Szymanowskiego i Mahalia Jackson, której głos nieodmiennie przywołuje klimat amerykańskiego Południa. I oczywiście Chopin, który – słuchany w podróży – zawsze domaga się większych dekoracji niż europejski krajobraz. Nierozłączna triada – jazda, muzyka i pejzaż – wywołuje potrzebę opowiadania o tym, co najistotniejsze. Bowiem tylko w trakcie wędrówki tak mocno otwieramy się na świat i nowe doznania oraz nabieramy dystansu do tego, co było. Historie o tym, co bliskie nam wszystkim, opowiedziane doskonałym stylem przez konesera życia i estetę – o poszukiwaniu zakorzenienia, własnego miejsca w świecie, ale także o namyśle towarzyszącym dostrzeganiu piękna w codzienności i drobiazgach.

Eustachy Rylski – prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 r. dyptykiem Stankiewicz. Powrót. Następna powieść Człowiek w cieniu (2004) została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2006 roku był nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Angelusa za powieść Warunek. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski i hiszpański. W 2018 roku powrócił z powieścią Blask. Na początku tego roku ukazał się zbiór jego esejów Jadąc.