Spotkanie z Dominiką Słowik – rozmowa o „Samosiejkach” i rezydencji literackiej w Iowa City

17/02/2022, godz. 18:00

Spotkanie z Dominiką Słowik – rozmowa o "Samosiejkach" i rezydencji literackiej w Iowa City

Spotkanie z Dominiką Słowik – rozmowa o Samosiejkach i rezydencji literackiej w Iowa City
17 lutego 2022 | 18:00
sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4
Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Wstęp wolny

Po głośnych powieściach Atlas: Doppelganger oraz Zimowla Dominika Słowik prezentuje książkę, wsłuchującą się w nastroje naszej epoki i podkreślającą absurdy otaczającej nas rzeczywistości. W cyklu opowiadań, które dzięki metaforze samosiejek można czytać jako spójną literacką opowieść, uważnie rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną.

W świecie bohaterek i bohaterów Samosiejek rządzi wyobraźnia, nie ma zastanych reguł, natomiast granica między światem ludzi a przyrodą ulega coraz większemu zatarciu. Dziwne z pozoru zdarzenia rozsiewają się w tylko sobie znany sposób i domagają się uwagi. Są opowieścią o nas – tu i teraz, w przyszłości.

Samosiejki to literacka odpowiedź na nastroje naszej epoki, skomponowana w sposób najbardziej dla tej epoki adekwatny: zaskakująco, dziwnie, straszno-śmiesznie.

Dominika Słowik – urodzona w 1988 r. w Jaworznie. Pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” 2019 za powieść Zimowla, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia za debiut Atlas: Doppelganger. Ukończyła filologię hiszpańską. Była wolontariuszką w Gwatemali, współorganizatorką festiwalu teatralnego i szatniarką. Uwielbia swoje koty i nie znosi rano wstawać. Mieszka w Krakowie.

Dominika Słowik jesienią 2021 roku przebywała na rezydencji literackiej w ramach International Writing Program na Uniwersytecie Iowa. W ramach tego programu pisarze przyjeżdżają do Iowa City, pracują nad swoimi artystycznymi projektami, wygłaszają wykłady i odczyty, spotykają się z amerykańską publicznością i przedstawicielami amerykańskiego świata literackiego. Wzięło w nim udział wielu autorów, krytyków literackich i poetów, m. in. Hanna Krall, Andrzej Głowacki, Julia Hartwig czy Paweł Huelle.

W sali spotkań MBP obowiązuje limit miejsc (15 osób). Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Zachęcamy do okazywania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19. Dobrowolne okazanie takiego certyfikatu pracownikowi biblioteki umożliwi Państwu wejście na salę poza limitem.

Na terenie biblioteki obowiązuje nakaz noszenia masek zasłaniających nos i usta.