Spotkanie z Bogusławem Bardonem i prezentacja albumu żeglarskiego „Moja rzeka Odra”

22/10/2015, godz. 17:00

Oprawa muzyczna: Bartosz Małłek

22 października 2015, godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Bogusław Bardon urodził się 14 maja 1948 roku w Wałdzie – Wierzbica Górna. W 1968 roku brał udział w wydarzeniach marcowych, stając w obronie studentów i profesorów, bitych przez oddziały Milicji Obywatelskiej podczas strajków i demonstracji na uczelniach. Wraz z Andrzejem Kotasińskim i Bogusławem Makaruchą organizował kolportaż ulotek i pomoc dla represjonowanych. Żeglując jachtem Bies na trasie Szczecin-Harwich, przewoził do Polski wydane w Londynie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. W 1980 roku został zatrzymany przez MO we Wrocławiu za manifestowanie poparcia dla akcji strajkowej. Uczestniczył w zjeździe założycielskim NSZZ „Solidarność” w Gdańsku; był członkiem komisji porozumiewawczej. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym MKZ NSZZ „Solidarność” w Opolu. W 1981 roku został internowany w obozie Opole, Nysa, Wrocław, Grodków. Po wyjściu z więzienia uczestniczył w licznych manifestacjach przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, m.in. w Gdańsku i Bydgoszczy, skąd przewoził do Opola bibułę i prowadził kolportaż wydawnictw niezależnych. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku Rada Miasta Opola nadała mu tytuł: zasłużony obywatel miasta Opola. Z zamiłowania żeglarz i motocyklista.

„W swój pierwszy, bardzo krótki, zapewne testowy dla załogi rejs, Dar Opola wypłynął w 1958 r. do Szwecji pod dowództwem kapitana Jerzego Petke. 15 listopada 1959 r. Dar Opole wypływa w swój chyba najważniejszy, legendarny rejs na Morze Czerwone. To było wielkie wydarzenie. Polski jacht na wyprawie poza granicami Europy – rzecz niebywała w tamtym czasie.”

(fragment książki)