Wczytuję mapę...

Spotkanie z Anną Piwkowską i prezentacja książki „Achmatowa, czyli Rosja”

Data i godzina wydarzenia
21/10/2015, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Anną Piwkowską i prezentacja książki „Achmatowa, czyli Rosja”

Spotkanie z Anną Piwkowską i prezentacja książki „Achmatowa, czyli Rosja”

Prowadzenie: Justyna Przyborowicz

21 października 2015 (środa), godz. 18.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Spotkaniu towarzyszy ekspozycja „Ty wymyśliłeś mnie…” – Mała Galeria, I piętro

 

Anna Achmatowa (1889-1966) − czarny łabędź, kobieta intrygująca powierzchownością oraz zachowaniem, poetka autonomiczna w swojej twórczości i wyborach, choć doświadczająca najciemniejszych stron życia w XX-wiecznej Rosji. Kto może opisać historię poety lepiej niż inny poeta?

O autorce książki Achmatowa, czyli Rosja Piotr Matywiecki powiedział: „Anna Piwkowska jest mistrzynią poetyckiej anegdoty. Potrafi z materii codziennego życia wykroić jakieś jedno, ledwo zauważalne zdarzenie, jakąś obserwację czegoś dziejącego się na uboczu spojrzeń − i w tak obramowanej chwili lirycznej zawrzeć wszystko, co najważniejsze”. Tę niezwykłą umiejętność uchwycenia szczegółu i oddania emocji odnajdziemy też w eseju o Annie Achmatowej. Dzięki temu książka Achmatowa, czyli Rosja jest nie tylko zapisem faktów z życia wielkiej poetki, lecz także impresją prowadzącą do głębi rosyjskiej duszy.

(od wydawcy)

 

Anna Piwkowska – ur. w 1963 roku. Poetka i pisarka, autorka dziewięciu tomików poezji: Szkicownik (1989), Cień na ścianie (1990), Wiersze i Sonety (1992), Skaza (1995), Tylko trzy drogi (1998), Po (2002, wyróżnienie Fundacji Kościelskich), Niebieski Sweter (2004), Farbiarka (2009, uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Warszawy) oraz Lustrzanka (2012). W roku 1995 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Georga Trakla. Jest autorką powieści poetyckiej Ślad łyżwy (2007) opartej na biografii i wierszach austriackiego poety Georga Trakla oraz książki eseistycznej Achmatowa, czyli kobieta (2003). Obie książki otrzymały Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Jej wiersze tłumaczone były m. in. na język angielski, rosyjski, niemiecki, włoski, słoweński, francuski, hiszpański, kataloński. Ostatnio wydała powieść dla młodzieży Franciszka, która otrzymała główną nagrodę polskiej sekcji IBBY dla najlepszej książki dla młodzieży roku 2014. Mistrzyni poetyckiej anegdoty. Potrafi z codzienności życia wydobyć jakieś jedno, ledwo dostrzegalne zdarzenie, jakąś obserwację tego co dzieje się z dala od spojrzeń – i w swych lirykach pokazać wszystko, to co najistotniejsze. Uczy języka polskiego w społecznym gimnazjum „Startowa” w Warszawie.