18/11/2021, godz. 18:00

19 Opolska Jesień Literacka

18 XI • 18:00 • Sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Nie tylko „Krawiec snów”

Prowadzenie: Elżbieta Lisak-Duda

Krawiec snów to książka, w której opowiadam o niesprawiedliwości, jaka towarzyszy ludziom od zarania dziejów, o tym, że człowiek potrafi krzywdzić drugiego w zasadzie bez powodu. To wiersze, w których pojawiają się ludzie pozornie słabi, żyjący na marginesie, jak wiejski dziad Dyduk – jeden z moich ulubionych bohaterów – którzy jednak w gruncie rzeczy potrafią więcej niż zwyczajni, tak zwani porządni, ludzie. To podróż do świata, którego już nie ma, ale co jakiś czas przypomina o sobie. Do świata pełnego magii, w którym tradycja i zwyczaje przodków pełnią niebagatelną rolę. Wystarczy otworzyć wieloskrzydłego ptaka książkę, albo wyruszyć w podróż po karpackich drogach i bezdrożach, by natrafić na te niezwykłości. W zbiorze można znaleźć też i inne utwory, między innym teksty poświęcone sztuce i moim ukochanym górom.

Adriana Jarosz – pedagog i bibliotekarz. Autorka tomików poetyckich: Rozdrożami, Niebo pachnące sianem, Modlitwy malowane trzciną oraz współautorka albumu fotograficzno-poetyckiego Rogalik. Teksty poetki publikowano m.in. w „Gazecie Kulturalnej”, „LiryDramie”. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Nominowana do nagrody „Perła Roku 2014” powiatu strzeleckiego oraz do „Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2017”.