Wczytuję mapę...

Spotkanie opolskich poetów ze Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego

Data i godzina wydarzenia
24/11/2021, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie opolskich poetów ze Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego

19 Opolska Jesień Literacka

24 XI • 18:00 • Sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie opolskich poetów ze Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego:
Edmund Borzemski, Renata Blicharz, Teresa Nietyksza, Piotr Żarczyński, Ludmiła Sobolewska, Teodozja Świderska, Kordian Michalak

Prowadzenie: Elżbieta Lisak-Duda


Renata Blicharz – debiutowała wierszem W porze kwitnienia bzu na łamach „Głosu Nauczycielskiego” w 1983 r. Drukowała w wielu czasopismach, przede wszystkim wiersze, ale także opowiadania, recenzje, felietony, reportaże i wywiady. Jej teksty ukazywały się w opolskiej prasie, m.in. w „Trybunie Opolskiej”, „Tygodniku Opolskim”, „Kalendarzu Opolskim”. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów poetyckich i literackich. Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, w którym w latach 2005 – 2007 pełniła funkcję członka Zarządu. Autorka kilku tomików poezji.

Edmund Borzemski – historyk i poeta. W swoim dorobku pisarskim posiada również kilkadziesiąt artykułów z dziedziny krytyki literackiej oraz historii. Mieszka w Korfantowie. Debiutował jako poeta w 1987 roku w almanachu WDK w Opolu „Prezentacje”. Swoje teksty drukował m.in. w „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Zdaniu”, „Kalendarzu Opolskim”, „Opolu”, „Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego”. Popularyzuje poezję wśród młodzieży szkolnej. Jest inicjatorem konkursu recytatorskiego poezji jenieckiej. Pełni funkcję sekretarza Oddziału Opolskiego Związku Literatów Polskich.

Kordian Michalak – dziennikarz radiowy i telewizyjny, nauczyciel polonista, rzecznik prasowy, bibliotekarz, konferansjer, didżej, autor tekstów piosenek, poeta. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jego wiersze wielokrotnie ukazywały się na łamach prasy krajowej i lokalnej, a także na antenie radia i telewizji. Znalazły się też w kilku poetyckich almanachach. Jest autorem tomików wierszy: Rachunek myśleniaDreszcze.

Teresa Nietyksza – należy do grona najciekawszych twórców środowiska opolskiego. W 1960 roku zamieszkała w Opolu. W pracy zawodowej realizowała się jako edytorka. W latach 1967-1975 była zatrudniona jako korektorka w Opolskich Zakładach Graficznych im. Jana Łangowskiego, a w 1975 roku rozpoczęła pracę jako redaktor techniczny i kierownik redakcji w Wydawnictwie Instytutu Śląskiego Instytutu Naukowo-Badawczego. Prowadziła także własne wydawnictwo „Test”.  Publikowała  m.in. w „Głosach znad Odry”, „Kalendarzu Opolskim”, „Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego”, „Metaforze”. Autorka licznych wierszy i aforyzmów. Jest prezesem Związku Literatów Polskich (Oddział w Opolu).

Ludmiła Sobolewska – nauczyciel dyplomowany w szkole podstawowej i gimnazjum. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Laureatka m.in. Złotej Buławy w konkursie literackim Buława Hetmańska 2004 i Pucharu Prezesa ZG ZNP. Wiersze publikowała w „Głosie Nauczycielskim”, „Najprościej”, „Nowym Biuletynie Szkolnym” i innych czasopismach, jak również w wydaniach zbiorowych takich jak: Almanach Poetów Opolskich Za garść wierszy (2005) i Wigilie słowa (2007), Kolęda bezdomnego (2010), Świąteczne przesłania (2010), Misterium papieru (2010).

Teodozja Świderska – pracowała jako nauczyciel dyplomowany języka polskiego, następnie jako pracownik nadzoru pedagogicznego i rzecznik prasowy kuratora oświaty. Jest autorką trzech książek poetyckich: W błysku chwili (2018), W wychyleniu (2020) i Wytrąceni z biegu (2021). Nagradzana i wyróżniana w turniejach i ogólnopolskich konkursach poetyckich. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział II w Warszawie, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu oraz grupy Poetów Krakowskiej Konfraterni. Odznaczona Medalem KEN. Mieszka w Opolu.

Piotr Żarczyński – jest zasłużonym członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Należy do Stowarzyszenia Literacko Artystycznego w Krakowie i  jest aktywnym członkiem Konfraterni Poetów w Krakowie. Mieszka i pracuje w Opolu. Jako poeta zadebiutował w Prezentacjach Klubu Autorskiego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Opolu, w 1987 r. Drukował wiersze w „Słowie Powszechnym”, „Literackim Głosie Nauczycielskim” oraz w licznych almanachach i antologiach. Autor zbiorów poetyckich Skrzydła anioła (1998) i Zaimki liryczne (2009).