„Spitsbergen – arktyczna korona Norwegii” – spotkanie online z autorami bloga ORHITHOHOLICS

27/11/2020, godz. 18:00

„Spitsbergen - arktyczna korona Norwegii” – spotkanie online z autorami bloga ORHITHOHOLICS

27 listopada 2020 (pi
ątek), godz. 18:00
www.facebook.com/filianr4

link do wydarzenia: www.facebook.com/events/426185618742202/

Mniej więcej w połowie drogi między kontynentalną Norwegią a biegunem północnym, pośród wód Oceanu Arktycznego położony jest archipelag Svalbard – tajemnicza i ekstremalna kraina wykuta przez lód, wiatr i ocean. Jego największą wyspą jest Spitsbergen.
Sugerując się lokalizacją można by oczekiwać, że jedynym jej atrybutem jest panujące tu stale przejmujące zimno. Tymczasem za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego cały archipelag szczyci się zaskakująco łagodnym klimatem z charakterystycznymi porami roku. Dzięki niemu, jak na arktyczne realia, panuje tu duża różnorodność w świecie flory i fauny, który obejmuje m.in. kilkadziesiąt gatunków ptaków – w tym tysiące ptaków morskich, przybywających tutaj każdego lata, lisa polarnego, renifery, foki, morsy.
Na Spitsbergenie można też natknąć się na króla arktycznych drapieżników – niedźwiedzia polarnego, największego na świecie mięsożercę żyjącego na lądzie, którego dalsze losy jako gatunku są zagrożone przez globalne skutki ocieplenia klimatu.

Wspomniane walory Spitsbergenu stały się głównym motywem organizacji letniej wyprawy przyrodniczej na przełomie maja i czerwca 2019 roku, w której udział wzięli nasi goście: Maciej Kowalski i Katarzyna Komarowska, autorzy bloga podróżniczego ORNITHOHOLICS ( https://www.facebook.com/ornithoholics). Jak zwykle podczas swoich podróży, poza eksploracją przyrody nasi goście uwiecznili surowe piękno polarnego świata na setkach zdjęć i dokonali obserwacji ważnych z punktu widzenia turysty-podróżnika, którymi podzielą się z uczestnikami spotkania online.

ORTNITHOHOLICS: Nazywamy się Kasia Komarowska i Maciek Kowalski, jesteśmy parą ornitologów-podróżników i poszukiwaczy przygód, dla których obserwacje przyrody i zwiedzanie świata od dawna definiują codzienność. Jeszcze zanim nasze życiowe ścieżki przecięły się na dobre, odcisnęliśmy ślady statywów od lunet na czterech kontynentach i w 20 krajach, podążając głównie za tym co ostatecznie nas połączyło – za ptakami. Ubiegłej wiosny powołaliśmy do życia bloga „Ornithoholics”, który pośród licznych blogów podróżniczych wyróżnia się promocją ekonomicznej turystyki przyrodniczej organizowanej “na własną rękę”.

Oprócz potrzeby wspólnego przeżywania natury i poznawania Świata, poszukiwania Szczęścia oraz samospełnienia z dochowania wierności naszym ideałom, chcemy aby naszym wyprawom przyświecały wyższe cele, wychodzące poza zakres osobistych przeżyć, a przedstawiane na blogu treści miały w sobie wymierną wartość dla naszych czytelników. Efektem jest popularnonaukowy charakter postów, w których obok opisów naszych przygód i spotkań z naturą prezentujemy ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne wskazówki dla chcących podróżować w podobnym co my stylu. Poświęcając się obserwacjom przyrody mamy zamiar krzewić ideę jej ochrony i uświadamiać jej wartość i dostępność. Nie zamykamy się na tematykę stricte przyrodniczą, wplatając treści powiązane z naszymi innymi osobistymi pasjami, takimi jak m.in. muzyka, historia, gotowanie czy folklor.

Wspólnie udało nam się zrealizować trzy duże projekty: Spitsbergen, „Na górskich szlakach Polski” oraz „Ściana Wschodnia Polski”. W ramach tych dwóch ostatnich przedsięwzięć spędziliśmy w terenie każdorazowo trzy miesiące, odwiedzając, kolejno, wszystkie krajowe pasma górskie oraz przemierzając tereny wzdłuż całej wschodniej granicy Polski, a podczas podróży towarzyszyli nam epizodycznie przyjaciele i znajomi.

Mamy nadzieję, że podróże przyrodnicze w naszym wydaniu zainspirują kolejne osoby! Chcemy pokazać, że Świat i Natura są w zasięgu naszych możliwości i wystarczą tylko chęci, wrażliwość, zaangażowanie i trochę pozytywnej energii, żeby skorzystać z tego, co mają nam do zaoferowania!

MACIEK KOWALSKI ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy edukatora ekologicznego, przewodnika i organizatora wycieczek przyrodniczych, publicysty, moderatora kartotek przyrodniczych oraz wykonawcy ekspertyz środowiskowych. Brał udział w licznych projektach ochroniarskich i naukowo-badawczych, w ramach których współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, placówkami naukowymi, samorządami lokalnymi oraz instytucjami ochrony przyrody, takimi jak np. parki narodowe. Od blisko dekady prowadzi, rozpoznawalnego w ptasiarskim środowisku, bloga podróżniczego „Birdaholic Diary”. Rozwijając swoją pasję przyrodniczą, poświęca coraz więcej uwagi ważkom i waleniom.

KASIA KOMAROWSKA od 18 roku życia jest wykwalifikowanym obrączkarzem ptaków z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywała na obozach ornitologicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podążając za najbliższym ornitologii profilem studiów, rozpoczęła kształcenie na kierunku zoologia (niedostępnym w kraju) na uniwersytecie w Cambridge (Anglia). We wrześniu ubiegłego roku, w ramach półrocznego stażu studenckiego, dołączyła do 44. Polskiej Wyprawy Antarktycznej w charakterze monitoringowca ekologicznego, odpowiedzialnego za obserwacje ptaków oraz ssaków morskich w rejonie Polskiej Stacji Antarktycznej “Arctowski”. Hobbystycznie wdraża się w poznawanie świata motyli dziennych i nocnych.