„Śląski Tiepolo” – wystawa znanych dzieł malarstwa barokowego

„Śląski Tiepolo” - wystawa znanych dzieł malarstwa barokowego

„Śląski Tiepolo” – wystawa
plac przed MBP w Opolu, ul. Minorytów 4

Prezentowana wystawa „Śląski Tiepolo” stanowi finał projektu badawczego z 2012 roku pn. „Szlak Malarstwa Barokowego im. F.A. Sebastiniego na Śląsku”, który stworzył zespół historyków sztuki pod kierunkiem naukowym prof. dra hab. Andrzeja Kozieła. Tematem wystawy są powszechnie mało znane dzieła malarstwa barokowego, stanowiące reprezentatywne przykłady artystycznego dziedzictwa sztuki sakralnej na terenie powiatów: prudnickiego, głubczyckiego i krapkowickiego. Wybrane dzieła bywają często niezauważone, a ich atrybucje były dotychczas niezidentyfikowane. Opracowanie malarskiego dziedzictwa pozwoliło wyselekcjonować najważniejsze spośród nich oraz zaprezentować ogromny potencjał kulturowy, jaki posiadamy na południowych peryferiach województwa opolskiego, z dala od dużych aglomeracji. Każda stacja Szlaku wykonana jest na osobnej planszy wystawy i pokazuje istotne informacje dotyczące miejsca, fundatora, okoliczności powstania i samego autora realizacji.

Projekt powstał dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Głogówku z Uniwersytetem Wrocławskim i Fundacją Edukacja dla Demokracji.

Partnerzy realizacji: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Diecezjalne w Opolu oraz Parafia pw. św. Bartłomieja w Głogówku.