„Skany przestrzeni” – wystawa Jarosława Janasa

Wernisaż wystawy „Skany przestrzeni” Jarosława Janasa

12 kwietnia 2016 (wtorek), godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawa czynna do 6 maja 2016 r.

Jarosław Janas urodził się w 1981 roku w Opolu. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w pracowni serigrafii prof. M. Pawłowskiego w 2007 roku. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta ­­­w II Pracowni Grafiki – Serigrafii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 studiował na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Opolskiego. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu. Brał udział w ponad 40 wystawach w kraju i za granicą.

„W przypadku twórczości Jarosława Janasa mamy do czynienia z obrazem, który od samego początku powstawał w środowisku digitalnym i był generowany z fragmentów tego środowiska: cyfrowych bitów. Od 2007 roku artysta konsekwentnie drąży problem zapisu rzeczywistości i przeniesienie go w obszar grafiki warsztatowej. W tym celu zbudował unikatowe urządzenie skanujące, którym posługuje się w swoich pracach. Zasada jego działania polega na tym, że rejestruje stałe, nieruchome (domy, drzewa itp.) fragmenty pejzażu tak, jakby były w ruchu, a ruchome (idący ludzie, samochody, tramwaje) zapisuje jak obiekty statyczne. Jest to cenne doświadczenie w postrzeganiu otaczającej rzeczywistości, ponieważ diametralnie zmienia nasze przyzwyczajenia. Dzięki pracom Janasa widzimy świat odwrotnie: domy i drzewa „maszerują”, a tłum i pojazdy na ulicach jawią się nam jak zastygłe w bezruchu sztuczne dekoracje.”

prof. Mirosław Pawłowski