Rodzinny festiwal podróżniczy „4 Strony Marzeń”

20/05/2019, godz. 00:00 - 29/05/2019

Dla wszystkich

Rodzinny festiwal podróżniczy „4 Strony Marzeń”

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
20-29 maja 2019 r.

„4 Strony Marzeń” to seria spotkań z podróżnikami, którzy będą u nas przekonywali wszystkich rodziców, że wspólne podróżowanie z dziećmi – również w dalekie strony – to najlepszy sposób na rozwijanie dziecięcych pasji i otwartości na świat.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne miejsca na świecie: kraje i regiony, ich zabytki, potrawy i przede wszystkim ich mieszkańcy – różni od nas, ale przecież tak do nas podobni!

Spotkania są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych: nasi goście będą opowiadać o podróżach, które sami odbyli, pokazywać urodę miejsc, które odwiedzili i udowadniać, że nawet na końcu świata czekają na nas uśmiechnięci i gościnni ludzie, których odmienność jest fascynującym i nieprzebranym źródłem niespodzianek.

Poniżej przedstawiamy program festiwalu 4 Strony Marzeń:

Poniedziałek, 20.05.2019:

godz. 18:00 – „Man zou. Chiny dla dociekliwych” – rodzinne warsztaty dla małych i dużych podróżników z Izabellą Kalutą, autorką książki pod tym samym tytułem

Wyruszycie na wędrówkę po Państwie Środka, ojczyźnie smoków, fajerwerków i porcelany, gdzie herbatę pije się na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dają makaron. Zobaczycie i poczujecie, czym jest Orient, posłuchacie chińskiej muzyki i nauczycie się kilku słów – duża dawka Chin w bibliotecznej sali spotkań!

Izabella Kaluta – zakochana w Chinach i w chińskiej kuchni menedżerka kultury, redaktorka, urzędniczka i pisarka. Do Państwa Środka odbyła już piętnaście podróży, ale wciąż planuje kolejne. Na co dzień pracuje w Instytucie Książki, gdzie zajmuje się promocją polskiej literatury za granicą i – książkami dla dzieci. Jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki „Man zou. Chiny dla dociekliwych”.

Środa, 22.05.2019:

godz. 18:00 – „Indie wszystkimi zmysłami” – spotkanie z Robbem Maciągiem, wszędobylskim podróżnikiem i pisarzem

Usłyszycie barwną jak hinduskie sari opowieść o gościnnym, kolorowym i głośnym raju dla podróżników, gdzie chaos i hałas mieszają się ze spokojem duszy i urodą życia jak składniki egzotycznej potrawy. Robb Maciąg od lat jeździ do Indii i za każdym razem odkrywa, że to kraj pełen niespodzianek. Owocem tych wypraw są między innymi dwie książki o Indiach, a Wy zobaczycie poruszający pokaz zdjęć i usłyszycie zapadające w pamięć historie. Naprawdę warto!

Piątek, 24.05.2019:

godz. 18:00 – „Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię” – spotkanie z Dominikiem Wieczorkiewiczem, autorem książki o tym samym tytule, entuzjastą i popularyzatorem podróżowania na hulajnodze

O tym, jak pokochał drzewa smocze, piaskowe burze i trzy przestraszone myszy, które uratowały mu życie, opowie Dominik Wieczorkiewicz, podróżnik i gawędziarz, leśnik i edukator przyrodniczy, autor bloga „Hulaj, Krysiu” i książki o wyprawie na hulajnodze przez kraje Bliskiego Wschodu. Usłyszycie o jego niezwykłej podróży, a także o tym, jak podczas tej wyprawy pomagał mu pluszowy miś.

Poniedziałek, 27.05.2019:

godz. 18:00 – „Ocean to pikuś” – spotkanie z Łukaszem Wierzbickiem, autorem książek dla dzieci i młodzieży (m. in. „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i Niedźwiadek”)

Nasz gość napisał książkę o niezwykłym podróżniku – Aleksandrze Dobie – który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął Atlantyk na kajaku i powtórzył ten wyczyn jeszcze dwa razy. Te nadludzkie wyczyny dowiodły całemu światu, że dla marzycieli nie ma żadnych granic – ani geograficznych, ani metrykalnych! Dowiecie się, jak to jest podziwiać sztorm, gdy siedzi się w małej łódce pośrodku oceanu, czy wieloryby są niebezpieczne i jak unikać rekinów-ludojadów. Aleksandra Doba podzielił się swoimi atlantyckimi doświadczeniami z pewnym zawsze ciekawskim pisarzem, który o wszystkim opowie Wam podczas spotkania w bibliotece na „Rondzie”!

Łukasz Wierzbicki – pisarz, podróżnik, redaktor. Autor popularnych książek dla dzieci,  w których w przystępnej powieściowej formie przedstawia prawdziwe historie polskich podróżników i postaci historycznych. Spod jego pióra wyszły między innymi: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Machiną przez Chiny” oraz „Drzewo. Mity słowiańskie”. Jego najnowsza i najbardziej oczekiwana powieść to „Ocean to pikuś” o Aleksadrze Dobie.

Środa, 29.05.2019:

godz. 18:00 – „Z dziećmi w podróży i na szlaku” – spotkanie ze Sławomirem Głodzikiem, autorem bloga Papatramps, na którym przekonuje rodziców do podróżowania razem z dziećmi

Nasz gość opowie Wam o tym, dlaczego warto podróżować całą rodziną i jak się do tego przygotować – podzieli się z Wami pomysłami i udzieli mnóstwa praktycznych porad. Od tej pory podróż z małym dzieckiem nie będzie już kojarzyć się Wam z gargantuicznym przedsięwzięciem, a zmieni w przyjemną dla wszystkich i niezapomnianą wyprawę.

Sławomir Głodzik – nie wyobraża sobie życia bez podróżowania, a podróżowania nie wyobraża sobie bez dzieci. Wraz z żoną, synkiem i córeczką co chwila wyrusza w dalekie i bliskie wyprawy, które opisuje na blogu podróżniczo-parentingowym „PapaTramps”, gdzie dzieli się też praktycznymi poradami i pomysłami na rodzinne odkrywanie świata.

Organizator:
Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu