„REW” – wystawa Marleny Jabłońskiej – 5. Opolski Festiwal Fotografii

Wystawa Marleny Jabłońskiej

Wernisaż – 2 października, godz. 17:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 31 października 2015 r.

Podczas 5 Opolskiego Festiwalu Fotografii odbędzie się wernisaż zwycięzcy drugiej już edycji „Pokaż się”. W sekcji tej mogli brać udział wyłącznie polscy artyści, którzy tworzą w kraju lub poza granicami Polski. Hasłem przewodnim Festiwalu i konkursu są „Źródła”. Jury było otwarte na technikę i formę nadesłanych fotografii.

Spośród nadesłanych prac jury najwyżej oceniło fotografie Marleny Jabłońskiej.

„Rewind, Chapter I”

Czasem śmierć następuje za życia. Nawet jeśli krew krąży w żyłach, a nabyty rumieniec nie schodzi z twarzy, to istnieją ślady świadczące o zgonie. Śmierć taka objawia się powoli, sprytnie, nie informuje zawczasu, nie pozwala się przygotować. Czai się w pobliżu, aż nagle uderza, wywołując przerażenie, panikę, niemoc, a na końcu akceptację nowego położenia. Pozostaje dokumentacja, która jest ostrzeżeniem, bo choć nie jest to rodzaj pewnej śmierci, ale na pewno bolesnej i bezcelowej egzystencji, która ów sen nieprzespany przypomina. Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste.

– Bruno Schulz „Mitologizacja rzeczywistości”

Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie:
– Marek Szyryk – kierownik Katedry Fotografii, profesor PWSFTviT w Łodzi
– Joanna Kinowska – kurator Leica Gallery Warszawa, Służewski Dom Kultury