Wczytuję mapę...

Relacja z XII Opolskiej Jesieni Literackiej

Data i godzina wydarzenia
17/12/2014, godz. 08:07 - 01/01/1970

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Dla wszystkich

Relacja z XII Opolskiej Jesieni Literackiej

2014-11-04 Otwarcie 12. Opolskiej Jesieni Literackiej – Spotkanie z Jerzym Illgiem (fot. R. Mielnik)

12. Opolska Jesień Literacka została zainaugurowana spotkaniem z Jerzym Illgiem, redaktorem naczelnym wydawnictwa „Znak”, pisarzem, publicystą i dotyczyło jego książki „Rozmowy”. Podczas wieczoru autor raczył nas opowieściami i anegdotami z życia bliskich sobie artystów. Podzielił się z nami historiami o Wisławie Szymborskiej, Czesławie Miłoszu, Josifie Brodskim, Bronisławie Maju czy Andrzeju Szczekliku. Spotkanie dodatkowo urozmaiciła recytacja wierszy Wisławy Szymborskiej z tomu Czarna piosenka, w wykonaniu opolskiej aktorki, Judyty Paradzińskiej.

2014-11-05 Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem rozpoczęło się czytaniem wierszy z tomiku Echa przez Andrzeja Jakubczyka. Moderatorem dyskusji był znakomity krytyk literacki i poeta, Jacek Gutorow. Wzruszające wiersze i nastrojowe światło stworzyły idealną atmosferę do rozmowy o inspiracjach i poetyce Bonowicza. Autor zakończył spotkanie podpisując swoje tomiki indywidualnymi dedykacjami.

2014-11-06 Spotkanie z Teresą Nietykszą i Edmundem Borzemskim w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Tego dnia czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu ze swoimi lokalnymi twórcami. Wieczór rozpoczął się od rozmowy o twórczości Teresy Nietykszy i prezentacji jej najnowszego tomiku „Mimo ulotności”, z którego poetka przeczytała swoje ulubione fragmenty. Edmund Borzemski także podzielił się z zebranymi swoimi wierszami, czytając najnowsze dzieła z tomiku „Człowiek za burtą”. Idealnym uzupełnieniem rozmowy była muzyka i śpiew Stanisława Młynarskiego, podkreślający niewątpliwie poetycką aurę spotkania.

 

2014-11.13 Spotkanie z Kaliną Błażejowską w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Trzynastego listopada, Kalina Błażejowska przybliżyła naszym czytelnikom postać Haliny Poświatowskiej, ukazując jej skomplikowane związki uczuciowe, obawy i porywy serca, wprowadzając czytelników w historię życia poetki. Młoda badaczka z pasją rozprawiała o kolejnych etapach pracy nad biografią („Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”) wybitnej poetki. Ponadto autorka opowiedziała o swoim warsztacie, wprowadzając czytelników w arkana gromadzenia materiałów bibliograficznych, wyczerpująco mówiła o procesie zbierania informacji na temat Haliny Poświatowskiej i związanymi z tym podróżami do Stanów Zjednoczonych. Podzieliła się również archiwalnymi zdjęciami i nagraniami z rozmów z najbliższymi „Haśki”. Czytelnicy ze wzruszeniem słuchali o intensywnym i barwnym życiu Haliny Poświatowskiej.

 
2014-11-17 Spotkanie z Jerzym Sosnowskim w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Pisarz, a zarazem dziennikarz radiowej Trójki, Jerzy Sosnowski, podczas niezwykle zajmującego wieczoru opowiedział nam o niespotykanej i niebanalnej miłości z kart swojej książki – miłości czterdziestoletniego mężczyzny i sześćdziesięcioletniej kobiety. Inspiracją do napisania powieści była historia, która przydarzyła się Sosnowskiemu, nagabywanemu kiedyś przez sporo starszą od siebie kobietę. Książka rozgrywa się w kilku płaszczyznach czasowych i przedstawia szereg wątków, m. in. dorastanie w czasach big-bitu, obyczaje i koloryt lat sześćdziesiątych stolicy i wybrzeża. Sosnowski zderza ze sobą przeszłość i teraźniejszość, zastanawia się nad nieodwracalnym działaniem czasu, interesuje go młodość i starość, jako zmieniające się „role” człowieka, choć przede wszystkim to książka o miłości, jako podstawowym pragnieniu każdego z nas.

 

2014-11-19 Spotkanie z Beatą Chomątowską w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Beata Chomątowska opowiedziała czytelnikom o swojej książęce Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie. Inspiracją do jej napisania był pobyt pisarki pod koniec lat dziewięćdziesiątych na stypendium w Holandii. Autorka zdradziła, że przedstawiona przez nią historia to połączenie faktów i literackiej fikcji, a napisanie książki było dla niej swoistą podróżą w czasie. Główną protagonistkę i bohaterów drugoplanowych stworzyła na podstawie tego, co pozostało w jej głowie z tamtej podróży. Czytelnicy z przyjemnością słuchali opowieści autorki, a także dopytywali o charakterystyczny klimat i zwyczaje Holandii.

2014-11-25 Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, poświęcone było jego nowej książce „Wschód”. Uznany prozaik, eseista, autor książek tłumaczonych na języki całego świata, a także laureat nagrody literackiej Nike, spotkał się z Opolanami w wypełnionej po brzegi sali Miejskiej Biblioteki Publicznej. Andrzej Stasiuk opowiadał o swojej najnowszej książce „Wschód”, która jest zapisem jego podróży na Podlasie, do Rosji, Chin i Mongolii. Czytelnicy, którzy przyszli na spotkanie w MBP, dowiedzieli się też, że kolejna książka pisarza poświęcona będzie miłości do motoryzacji.

2014-11-27 Spotkanie z Barbarą Krzciuk i Zdzisławem Adamcem w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

W czwartek, dwudziestego siódmego listopada czytelnicy mogli zapoznać się z najnowszą publikacją Zdzisława Adamca Szeptem na cały głos, która zawiera opowiadania, reportaże i fragmenty dwóch powieści. Bohaterowie książki to między innymi zmarła żona autora, jasnowidząca Jassica, uzdrowiciel z Filipin czy inspektor policji z przedwojennego Opola. W zbiorze znalazły się także wiersze Barbary Krzciuk. Autorka przeczytała część z nich i opowiedziała o swoich inspiracjach. Podczas spotkania czytelnicy dopytywali się o okoliczności współpracy naszych gości oraz zamysł ich wspólnej publikacji.

 

2014-12-02 Spotkanie z Krzysztofem Vargą w ramach 12. OJL. (fot. R. Mielnik)

Kto był głodny ten łatwo nie usiedział na spotkaniu z Krzysztofem Vargą – pisarz dużo opowiadał o węgierskiej kuchni, bo nieodzownie łączy się ona z węgierską kulturą. „Czardasz z mangalicą”, której poświęcony był wieczór to kolejna propozycja polsko-węgierskiego autora (po „Gulaszu z turula”), traktująca o kraju naszych bratanków. Varga tytuł wybrał nieprzypadkowo – czym jest czardasz wiedzą wszyscy. Ale czym mangalica – niekoniecznie. Tu jednak opolanie zaskoczyli pisarza, mówiąc mu, że w naszym województwie hoduje się mangalice, czyli pewien gatunek świń. Spotkanie minęło w przemiłej atmosferze, nawet jeżeli czasami poruszano sporne tematy polityczne.
2014-12-04 Spotkanie z Ludwiką Włodek w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)
Ludwika Włodek w rozmowie z Katarzyną Zawadzką opowiedziała naszym czytelnikom o swoich podróżach do Azji Środkowej. Wraz z sobą przyniosła zdjęcia z takich miejsc jak Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kazachstan i przytoczyła kryjące się za nimi historie. Spotkanie z autorką obfitowało w liczne opowieści o tym, jaki wpływ na losy pojedynczych ludzi miały czasy sowietyzacji, upadek ZSRR i trudny okres transformacji. Ludwika Włodek wzruszyła czytelników historiami nauczyciela pracującego jako poganiacz osłów czy tadżyckiego emigranta, który wyjechał do Rosji, walcząc o lepsze jutro.

 

2014-12-08 Spotkanie z Bartoszem Suwińskim w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Ósmego grudnia odbyło się spotkanie poświęcone książce „Uroczysko” Bartosza Suwińskiego. Moderatorem dyskusji i spotkania był opolski poeta, Sławomir Kuźnicki. Dowiedzieliśmy się, że większość wierszy z nowego tomu to obrazki z natury. Poeta swoimi wierszami maluje rozległe widoki i pejzaże, pochyla się nad szczegółem – źdzbłem trawy, gałązką, płatkami śniegu. Wydobywa z ogromu przyrody drobiazgi, jakby przesiewał ziarenka piasku. To nam uzmysławia ogrom niezliczonych bytów. Ogrom drobinek, które oduczyliśmy się postrzegać. To nam na nowo uświadamia bogactwo i różnorodność rzeczywistości – świat złożony z epigramatów Natury.

 

2014-12-11 Spotkanie z Krystianem Ławreniukiem i Wojciechem Borosą w ramach 12. OJL (fot. R. Mielnik)

Tym razem spotkaliśmy się w bibliotece z nową ofertą wydawniczą Stowarzyszenia Żywych Poetów zatytułowaną Faktoria. Na spotkaniu zaprezentowano najnowsze publikacje Krystiana Ławreniuka i Wojciecha Borosa. Krystian Ławreniuk opowiedział o swoim zbiorze opowiadań „Ziemia Wróżek”, w którym wykorzystał własne doświadczenia emigracyjne. Podzielił się z czytelnikami licznymi wydarzeniami, których był uczestnikiem w Wielkiej Brytanii i językowymi anegdotami. Wojciech Boros natomiast zaprezentował swoje wiersze z tomiku „Pies i Pan”, ukazując ich zróżnicowaną poetykę. Podczas spotkania odczytał wiersze będące poetyckim pożegnaniem z umierającym ojcem, jak i teksty znacznie lżejsze, pełne ironii i dowcipu.

 

2014-12-15 Spotkanie z Władysławem Żołnowskim w ramach 12 OJL (fot. R. Mielnik)

Ostatnim spotkaniem w ramach tegorocznej Opolskiej Jesieni Literackiej był wieczór poświęcony książce „Moja pamięć, mój czas i mój czyściec” Władysław Żołnowskiego. Autor po raz kolejny powraca w niej do traumy dzieciństwa. Pisarz miał jedenaście lat, kiedy jego rodzinną wieś na Kresach Wschodnich podpalili banderowcy. Jego twórczość jest wyrazem zdobywania wielkiej świadomości o tym, czym jest wojenna apokalipsa, a przede wszystkim, czym jest człowiek wobec zła i historii. Publiczność w ciszy i skupieniu słuchała tych przejmujących opowieści. To spotkanie było codą całego cyklu.

 

 

{{gallery_id:511}}