Wczytuję mapę...

Projekt 100 Wulkanów (+ jeden człowiek) – spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem

Data i godzina wydarzenia
18/01/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Projekt 100 Wulkanów (+ jeden człowiek) – spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem

Projekt 100 Wulkanów (+ jeden człowiek) – spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
18 stycznia 2019 r. (piątek), godz. 18:00
wstęp wolny

PROJEKT 100 WULKANÓW to unikatowe na skalę światową przedsięwzięcie o charakterze eksploracyjnym, sportowym i naukowym. Jego celem jest eksploracja stu wulkanów, wyselekcjonowanych wedle szczegółowych kryteriów: co najmniej połowa z nich musi być aktywna, muszą się charakteryzować dużą wartością eksploracyjną i poznawczą oraz przedstawiać wartość jako cel naukowy. Nie bez znaczenia jest różnorodność klimatyczna ich położenia – tropiki, pustynie, tereny polarne – jak również umiejscowienie geograficzne – projekt uwzględnia wszystkie rejony wulkaniczne na świecie. W sumie lista projektu obejmuje sto wulkanów na wszystkich kontynentach.

Pomysłodawca projektu Grzegorz Gawlik zdobywa i bada wulkany – czasem na jeden poświęca kilka wypraw i wiele dni – często w niedostępnych rejonach i ekstremalnych warunkach, z zejściami do aktywnych kraterów włącznie. Już teraz projekt ma na koncie sukcesy o charakterze międzynarodowym i pionierskim – zdarzało się też, że Grzegorz docierał w jakieś miejsce jako pierwszy człowiek w historii. Wyprawy dostarczają wiedzy o aktualnym stanie wulkanów, unikatowych materiałów filmowych, pomiarów, próbek i współrzędnych, stanowiąc bezcenny wkład w rozwój wulkanologii.

Projekt 100 Wulkanów realizowany jest w pojedynkę, ponieważ wymaga to ekstremalnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej oraz działalności w bardzo trudnym i niebezpiecznym terenie. Sukcesy w eksploracji kolejnych wulkanów są efektem wieloletniej żelaznej konsekwencji. Ogromna praca, liczne wyrzeczenia, podejmowane ryzyko, pieczołowite przygotowywanie wypraw – to niektóre elementy, które są niezbędne dla urzeczywistnienia założonych planów.

Projekt rozpoczął się w 2006 roku – jego szacowany czas trwania to około 25 lat – i do tej pory pięćdziesiąt siedem z tytułowych stu wulkanów zostało przez autora projektu zdobytych i zbadanych. Oprócz eksploracji obiektów o największym znaczeniu dla przedsięwzięcia Grzegorz Gawlik odwiedził do tej pory kilkaset innych miejsc wulkanicznych: wulkany nieujęte na liście projektu, pola geotermalne, pola gejzerów, pustynie i jaskinie wulkaniczne, pola lawowe i inne.

GRZEGORZ GAWLIK – podróżnik, alpinista, zdobywca wulkanów i fotograf. Autor unikatowego na skalę światową Projektu 100 Wulkanów. Eksplorując tereny wulkaniczne dokonuje pionierskich odkryć, dociera do miejsc, w których nie pojawił się nikt przed nim. Ponadto odwiedził blisko sto krajów na sześciu kontynentach i zrealizował wiele ambitnych wypraw. Zdobywa i eksploruje najwyższe i najgroźniejsze wulkany świata, ma na swoim koncie wiele osiągnięć wyczynowych i sportowych, takich jak solowe zdobycie dziewięciu szczytów w Andach w ciągu miesiąca (5962-6580 m. n.p.m.), zdobycie sześćdziesięciu  wysokich szczytów (4000-7999 m. n.p.m.) w Himalajach, Andach, Alpach, Pamirze, Kaukazie, w Atlasie Wysokim, w Kordylierach, w Tanzanii, Gwatemali i na Borneo) oraz setek niższych szczytów. Na całym świecie eksploruje pustynie i solniska, lasy tropikalne, lodowce i tereny polarne, morza i oceany, rafy koralowe, rzeki i wodospady, jaskinie, kaniony, największe miasta, kopalnie i niezwykłe obiekty przemysłowe, obserwuje dzikie zwierzęta, poszukuje minerałów, etc. Jest autorem reportaży, felietonów, poradników, materiałów przewodnikowych i sprzętowych, relacji z wypraw i blogów. Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody, zyskał też zainteresowanie wszystkich znaczących polskich mediów. O projekcie i swoich podróżach opowiada podczas spotkań i festiwali podróżniczych. Więcej o Grzegorzu Gawliku i Projekcie 100 Wulkanów na stronie http://www.grzegorzgawlik.pl.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/362611080951202/