Wczytuję mapę...

Pożegnanie z Ireną Wyczółkowską (1941-2015)

Data i godzina wydarzenia
28/05/2015, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Spotkanie

Pożegnanie z Ireną Wyczółkowską (1941-2015)

Pożegnanie z Ireną Wyczółkowską (1941-2015)

28 maja 2015 (czwartek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Na początku maja odeszła od nas Irena Wyczółkowska, znakomita poetka i przyjaciółka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorka o osobnym i odrębnym głosie, pisząca w swojej samotni, dzieląca się ze światem wierszami, które zyskiwały dla siebie wielu oddanych czytelników i komentatorów. Będąca zawsze jakby z boku, dyskretna i wycofana, ironiczna, pełna wyrozumiałości i empatii dla młodszych kolegów. Świetna redaktorka, której rady zawsze trafiały w samo sedno. Osoba serdeczna i życzliwa, pełna pogody wobec istnienia, którego najdrobniejsze przejawy odmalowywała w swoich wierszach. Otwarta na przyjaciół i bliskich, ceniąca dobrą literaturę i inspirującą dyskusję. Ciepła, szczera, wyrozumiała. Tworzyła poezję osobistą, skupioną, orbitującą wokół tych kilku najważniejszych dla człowieka kwestii. Nienagannie skrojoną, wyróżniającą się językową maestrią i polotem. Wiersze lekkie jak ptasie lotki ulatujące w przestrzenie z ciemnymi smugami. Jak napisała w swoim ostatnim tomie: „nikt się nie wywinie od tej ciężkiej / ostatniej roboty”.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wydane pośmiertnie „Opowieści nanibne”, w których Irena Wyczółkowska potraktowała baśnie i podania z Górnego Śląska „po swojemu”. Jej opowieści wzruszają, ale i szczerze bawią, są przy tym mądre tradycyjną, uniwersalną mądrością swych pierwowzorów i tą, która bierze się z troski o nasz świat.

Z Ireną Wyczółkowską pragniemy pożegnać się czytając jej wiersze. Zabierzmy ze sobą swoje ulubione wiersze jej autorstwa i przeczytajmy je wspólnie 28 maja. Poetkę pożegnają między innymi Jacek Gutorow, Jan Feusette i Joanna Matlachowska.