Pory roku w akwareli – wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Kamińskiego

3 sierpnia 2022 | 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 17.08.2022

Głównym tematem akwareli Jerzego Kamińskiego są pejzaże z okolic Opolszczyzny. Inspiracją do ich powstania były malownicze pory roku. Eksponowane obrazy powstały w latach 2020-2022.

Jerzy Kamiński – z zawodu geodeta, z zamiłowaniem do malarstwa już od wczesnych lat dziecięcych. W Państwowym Ognisku Plastycznym w Opolu kształcił się pod kierunkiem Mariana Szczerby. Swoich sił próbuje w malarstwie olejnym, grafice i akwareli. Będąc urodzonym społecznikiem postanowił swoją pasją podzielić się z osobami o podobnych upodobaniach. W roku 2003 założył sekcję plastyczną „Akwarele” przy Uniwersytecie III Wieku. W ciągu 19 lat jej istnienia był inicjatorem lub współorganizatorem 19 wystaw grupy w całym województwie. Członkowie często współpracują z Muzeum Wsi Opolskiej i korzystając z gościnności Muzeum organizują w nim plenery malarskie oraz coroczne wystawy. Jerzy Kamiński organizuje plenery także w innych miejscowościach województwa opolskiego. Uczestniczył w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych, miedzy innymi w Piwnicy Artystycznej w Amfiteatrze Opolskim, Muzeum Wsi Opolskiej, Urzędzie Wojewódzkim, Galerii Sztuki Współczesnej w „Aneksie”, Klubie Akademickim UO, Miejskiej Bibliotece Publicznej w galerii „Na Cyplu”, Domu Kultury w Strzelcach Opolskich, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W VII Wojewódzkim Konkursie „Aneks Twórczości Artystycznej”  w Namysłowie (2014) otrzymał główną nagrodę. W tegorocznej (2017) edycji konkursu zdobył I miejsce
w kategorii akwarela.

Najczęstszym tematem malarskiej pasji Jerzego Kamińskiego są urokliwe krajobrazy oraz kwiaty. Wystawy indywidualne:

Galeria MBP „Na Cyplu” – Opole (2008)

Klub Akademicki Uniwersytetu Opolskiego (2010)

Ogródki Działkowe Klub „Działkowiec” – Opole (2011)

Filharmonia Opolska (2013)

Filharmonia Opolska (2014)

Galeria MBP ZAMOSTEK (2016)