Wczytuję mapę...

Ponad jubileuszem. Poeta i chaos – spotkanie z Harrym Dudą w 56. rocznicę debiutu literackiego

Data i godzina wydarzenia
10/02/2020, godz. 17:30

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Ponad jubileuszem. Poeta i chaos - spotkanie z Harrym Dudą w 56. rocznicę debiutu literackiego

Ponad jubileuszem. Poeta i chaos
Spotkanie z Harrym Dudą w 56. rocznicę debiutu literackiego
Prowadzenie: Janusz Ireneusz Wójcik
10 lutego 2020 / godz. 17:30
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
 

wstęp wolny

 

Harry Duda – poeta i publicysta, redaktor, wydawca, współredaktor wielu tomów, działacz społeczny. Debiutował w 1964 r. na antenie opolskiego radia i w „Trybunie Opolskiej”. Opublikował kilkadziesiąt książek, w tym kilkanaście zbiorów poezji. Przez wiele lat współpracował z Radiem Opole.

Od lat zagłębia się w bliską mu tematykę biblijną, którą lirycznie wyraża. W poetyckich strofach zawarł m.in. wszystkie księgi mądrościowe Starego Testamentu. Przetłumaczył w ten sposób wszystkie księgi dydaktyczne, także Księgę Psalmów oraz księgi Genesis i Exodus. Napisał i bibliofilsko wydał na 2000-lecie chrześcijaństwa dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II monumentalne dzieło Jezus Chrystus. Poetycka wizja czterech Ewangelii.

Jako publicysta i poeta upowszechnia tematykę zbrodni katyńskiej. Uwagę poświęca także męczeństwu jeńców wojennych na Opolszczyźnie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich. W ramach założonej i kierowanej przez siebie w latach 1989-2002 Oficyny Literackiej „Wers” wydał i zredagował ponad sześćdziesiąt literackich książek opolskich autorów.         

Jest laureatem wielu konkursów literackich, m.in. „Wiosny Opolskiej” i „Łódzkiej Wiosny Poetyckiej”. Został dwukrotnie wyróżniony dyplomem papieskiego błogosławieństwa Papieża Jana Pawła II, otrzymał dwukrotnie Nagrodę Artystyczną Wojewody Opolskiego, Nagrodę Literacką im. Marka Jodłowskiego, Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Opola, a także Nagrodę im. Karola Miarki w 2010 roku.