Polska murem oddzielona. Debata.

29/10/2021, godz. 17:00

Polska murem oddzielona. Debata.

29 października 2021 | 17:00
sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Do Polski przybywają dwie kategorie migrantów. Pierwszą władza przyjmuje z otwartymi ramionami. W ośrodkach dla cudzoziemców mogą liczyć na schronienie i opiekę instytucji publicznych. Czeka ich szybkie rozstrzygnięcie procedur regulujących możliwość bezpiecznego pobytu na terenie Europy. Ministerstwo chwali się jak skutecznie doprowadziło do ich bezpiecznego sprowadzenia na polską ziemię. Są to uciekinierzy z Afganistanu, którzy mogli nie przeżyć miesięcy następujących po zmianie władzy w Kabulu.

Druga grupa nie ma tak łatwo. Mimo, że są to ludzie przybywający do polskich granic z podobnych powodów. Ba, nawet często z tego samego kraju lub innych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki w podobnie dramatycznej sytuacji co Afganistan pod władzą Talibów. Polska ogradza się od tych ludzi drutem żyletkowym. Planuje odgrodzenie podwójnym murem. Straż Graniczna organizuje łapanki w rejonie przygranicznym. Przez bezlitosne wywózki dorosłych i dzieci do granicy gdzieś głęboko w sercu puszczy Białowieskiej skazuje ich na tortury, a słabszych fizycznie nawet na niechybną śmierć. A gdyby to fizyczne wyniszczenie nie wystarczyło, skazuje ich na społeczną śmierć. Angażuje aż dwóch ministrów konstytucyjnych, żeby na konferencji prasowej odpowiednio przedstawić tych ludzi jako zezwierzęconych terrorystów.

Jakie są reakcje Polaków na migrantów? Czy dzielenie na dobrych uchodźców i złych migrantów w lasach wpływa na pracę nad integracją tych pierwszych? Co mogą zrobić samorządy wobec takiej schizofrenicznej polityki rządu?

W debacie udział wezmą:

Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Opola, nauczyciel akademicki, samorządowiec;

Michał Wanke – Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, opiekun ewakuowanej grupy Afgańczyków;

Janina Ochojska — działaczka społeczna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystka;

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Pontonem przez morze. Jak Europa wita uchodźców” opowiadającej historie ludzi, którzy byli zmuszeni opuścić swój dom i udać się w niebezpieczną podróż do Europy.

Wystawa do zobaczenia na Rynku w Opolu.

Organizatorzy:
Janka Ochojska
Miejska Biblioteka Publiczna

Wydarzenie i wystawa sfinansowane ze środków Grupy EPL w Parlamencie Europejskim.

fot. Kuba Kamiński / East News