Wczytuję mapę...

Polowania na ptaki. Tradycja czy krwawy sport?

Data i godzina wydarzenia
15/05/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Polowania na ptaki. Tradycja czy krwawy sport?

Polowania na ptaki. Tradycja czy krwawy sport?
15 maja 2019 r. (środa), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

wstęp wolny

 

Każdego roku w Polsce myśliwi zabijają ponad pół miliona dzikich ptaków: gęsi, kaczek, łysek, słonek i jarząbków, kuropatw, bażantów i gołębi. Polowania odbywają się nawet w najcenniejszych ptasich ostojach: w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty, w Dolinie Baryczy, na Stawach Zatorskich.

Myśliwi, usprawiedliwiając się, próbują przekonywać, że polowania na ptaki nie stanowią w Polsce żadnego zagrożenia dla stanu ich populacji, że dbają o równowagę w przyrodzie i… kultywują tradycję. Jednak fakty i dane naukowe temu przeczą. Polowania są ważną przyczyną śmiertelności dzikich ptaków. Twierdzenie, że ich populacje rokrocznie odradzają się i nic nie zagraża ich stanowi, dramatycznie mija się z prawdą. W przypadku ptaków wodnych, gdzie dochodzi do szczególnie zwiększonej śmiertelności wskutek presji łowieckiej, obserwuje się wyraźne spadki ich liczebności, sięgające miejscowo nawet 90%, a z uwagi na od lat utrzymujące się negatywne trendy, część gatunków ptaków „łownych” jest zagrożona w naszym kraju.

Czy myśliwi rzeczywiście dbają o przyrodę i utrzymują równowagę w świecie dzikich zwierząt? Czy polowania na ptaki mają sens w XXI wieku? Czy możemy zmienić ich los?

Zapraszamy na spotkanie i rozmowę z Łukaszem Berlikiem i Tomaszem Zdrojewskim z kampanii Niech Żyją!, której celem jest zaprzestanie polowań na dzikie ptaki oraz ograniczenie i ucywilizowanie myślistwa.

ŁUKASZ BERLIK – znawca ptaków i fotograf przyrody, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego

TOMASZ ZDROJEWSKI – pedagog, aktywista, członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i koordynator kampanii Niech Żyją!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/295847794676268/