Po drugiej stronie srebrowego lustra – wystawa fotografii Kariny Ewy Niedzielskiej

06/03/2023, godz. 00:00 - 31/03/2023

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Wystawa

Po drugiej stronie srebrowego lustra - wystawa fotografii Kariny Ewy Niedzielskiej

Po drugiej stronie srebrowego lustra
wernisaż fotografii Kariny Ewy Niedzielskiej
6 marca 2023 | 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 31.03.2023

Punktem wyjścia do powstania wystawy stała się kolekcja historycznych negatywów na podłożu szklanym, które objęto planem zabiegów konserwatorskich. W trakcie tych prac niespodziewanie ujawniło się bogactwo kolorystyki czarno-białych negatywów i intrygujące zmiany w postaci tzw. lustra srebrowego. Powstałe, w wyniku degradacji srebra, niezwykłe krajobrazy stały się źródłem inspiracji artystycznej i zainicjowały wykonanie cyklu odbitek, będących interpretacją historycznej treści – dając w ten sposób archiwalnym materiałom – „nową tożsamość” i „drugie życie”.

Karina Ewa Niedzielska – urodzona w Opolu, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 2008 r. pracuje na macierzystej uczelni w Katedrze Technologii i Technik Dzieł Sztuki m.in. w Pracowni Konserwacji Archiwalnych Materiałów Fotograficznych, której jest kierownikiem od 2020 roku.

Stypendystka Getty Conservation Institute w Los Angeles (2003-2004), uhonorowana stypendium dla Wybitnego Młodego Naukowca (2011-2013) i grantem Narodowego Centrum Nauki (2011-2014) oraz wyróżniona nagrodą Rektora ASP w Krakowie i Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2022 roku.

Zainteresowania technologią dzieł sztuki przekładają się na podejmowane przez autorkę realizacje badawczo-konserwatorskie oraz artystyczne. W dziedzinie fotografii szczególnie bliskie są jej historyczne procesy fotograficzne tj.: technika albuminowa, solna, mokrego kolodionu, cyjanotypii czy technika żelatynowo-srebrowa z dodatkową obróbką chemiczną.